Prichádza obdobie dažďov. Vlna snehových nádielok nás čaká od stredy

- P.M.
Článok
Teplý vzduch, ktorý nad naše územie začal prúdiť prinesie v nasledujúcich dňoch kladné teploty a dážď. Oteplenie však nevydrží dlho.

Začiatok januára priniesol do oblasti strednej a východnej Európy citeľné ochladenie. Ochladenie bolo doslova mohutné. Priemerná teplota počas prvých siedmych januárových dní bola v našej oblasti až o 5°C nižšia ako je dlhodobý priemer. Severovýchodne od nás: v Poľsku, na Pobaltí, na Ukrajine alebo v Rusku bola priemerná teplota aj o viac ako 10°C nižšia. Plejáda chladnejších dní je však prerušená.

Do Európy totiž začína zatekať po okraji výraznej tlakovej níže, ktorá ovplyvňuje počasie na Britských ostrovoch teplejší vzduch od juhozápadu. Toto prúdenie vydrží na našom území do stredy.

Víkend bude nebezpečný najmä na cestách

Cez víkend buďte na našich cestách ostražití. Ako sa totiž k nám bude dostávať čoraz teplejší vzduch od juhozápadu, tak spoločne s ním sa začnú meniť snehové zrážky v nižších polohách na dažďové a v tomto prechode sa môžu vyskytnúť aj zrážky mrznúce, nakoľko nižšie vrstvy sú prechladené.

Na celom území počítajte počas víkendu so zamračeným počasím, ktoré prinesie dážď. Na horách by malo snežiť. Denné teploty by sa mali v nedeľu vyšplhať na 0 až +5°C.

Pondelok a utorok prinesú výraznejšie zrážky

Na začiatku budúceho týždňa sa tlaková níž z oblasti Britských ostrovov začne presúvať cez Nemecko a Poľsko až nad Pobaltie, čo znamená, že v zásadnej miere ovplyvní počasie aj u nás. Začiatok pracovného týždňa prinesie zamračené a daždivé počasie, pričom zrážky môžu byť výdatnejšie. Lokálne môže za pondelok a utorok spadnúť aj viac ako 20 mm zrážok. Snehové zrážky sa vyskytnú len na horách. Denné teploty budú na celom území stúpať nad bod mrazu na 0 až +6°C, pričom v pondelok, kedy bude najteplejšie môžu na juhozápade teploty prekonať aj hranicu +10°C.

Už v utorok popoludní ochladenie

Tlaková níž sa už v utorok bude nachádzať nad Pobaltím a po jej zadnej strane začne do našej oblasti zatekať od severu studený vzduch. V utorok preto hranica sneženia poklesne už na 1000 metrov a v severnej polovici územia postupne len na 600 metrov.

V stredu už budeme studený vzduch cítiť na celom území a hranica sneženia na strednom a východnom Slovensku poklesne do nížin.

Streda prinesie na sever snehovú fujavicu

Počas stredy sa na celom území očakáva sneženie s výnimkou juhozápadu, kde ešte môžu byť aj zrážky zmiešané. Pokiaľ cestujete na sever Slovenska, tak sa treba pripraviť, že tu môže spadnúť aj výraznejšia nádielka. K zrážkam sa na celom území pridá silný vietor, ktorý tak vo vyšších polohách bude vytvárať snehové jazyky.

V nasledujúcich dňoch opäť sneženie na horách aj výdatnejšie

Mapa zrážok na nasledujúce obdobie naznačuje, že ako prvé sa snehu dočkajú oblasti severného Slovenska.

Postupne však sneh príde na cele územie a napadnúť môže niekoľko centimetrov. Perinbaba poteší najmä lyžiarov, pretože na horách môže do štvrtka spadnúť aj okolo 30-40 cm čerstvého snehu.

Mapa zrážok od utorka do štvrtka, zdroj: snow-forecast.com

Vyhliadky na piatok dávajú tušiť, že by sme sa mohli dočkať výraznej snehovej nádielky aj v nížinách. Počasie totiž ovplyvní tlaková níž, ktorá tu príde do studeného vzduchu. Ak sa súčasné predpovede naplnia, tak by na našom území mohlo napadnúť 5 až 10 cm snehu, na severe však aj výrazne viac. Vývoj počasia však na takúto dlhú dobu ešte nie je jednoznačný, a tak o vývoji budeme informovať nasledujúce dni.