Prichádza oteplenie a s ním aj vyššie lavínové nebezpečenstvo

21.02.2021 o 18:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

Aktuálne máme v pohoriach 3. stupeň lavínového nebezpečenstva. Ten sa bude po oteplení ešte zvyšovať.

Prichádza oteplenie a s ním aj vyššie lavínové nebezpečenstvo
foto: Iron Cat

V našich najvyšších pohoriach aktuálne platí 3. stupeň z päťdielnej stupnice. Prišlo k nám oteplenie a tento stupeň sa ešte zvýši.

Aktuálne sa môžu tvoriť lavíny hlavne z dôvodu naviateho snehu na tvrdom podloží, kde v dôsledku silného vetra vytvárali snehové záveje a vankúše. Stačí len mierna záťaž a lavína sa môže spustiť.

So stúpajúcim oteplením, ktoré do hôr dorazilo už dnes, sa lavíny môžu tvoriť aj kvôli topiacemu sa snehu a teda nestabilnej snehovej vrstve.

Obzvlášť kritické budú strmé svahy a žľaby s naviatym snehom v podobe snehových závejov a vankúšov, kde bude aj počas ďalších dní svietiť priame slnko. Na slnku teploty vystúpi oveľa vyššie a sneh sa bude topiť rýchlejšie.

Ďalšie problematické časti budú aj slnkom osvetlené závery dolín a miesta pod sedlami, ktoré prudko menia svoj sklon alebo sa mení aj výška naviateho snehu. Od polnoci sme mali dnes v Západných a Vysokých Tatrách už kladné teploty, resp. ak mrzlo, tak len málo. Pri týchto podmienkach bude nebezpečenstvo padania lavín stúpať oveľa rýchlejšie.

Vo Fatrách sa aktuálne nachádzajú menej stabilné tvrdé dosky, ktoré sú izolované a menej stabilné. Tam stačí na spustenie lavíny aj menší tlak, prípadne sa môžu spustiť aj samovoľne.

Svoj pohyb vo vyššie položených oblastiach v nasledujúcich dňoch obmedzte hlavne na tie bezpečnejšie chodníky.

Najnovšie správy