Prichádzajú zrážky. Od západu čakajte dážď a aj možné búrky

08.08.2022 o 11:22 - Peter Minárik

Počasie v našej oblasti ovplyvňuje rozpadajúci sa studený front. Ako to to už pri frontoch býva, tak tie zvyknú prinášať aj zrážky. Prvé zrážky sa vyskytli už včera a dnes sa v našej oblasti očakáva ďalšia vlna.

Prichádzajú zrážky. Od západu čakajte dážď a aj možné búrky

Ešte v piatok sme sa na našom území potili. Teploty prekračovali až hranicu +37 °C, no v sobotu prišlo postupne od severozápadu na celé naše územie zmiernenie horúčav a konečne výraznejšie ochladenie. To bolo na severe také výrazné, že teploty sa počas dňa pohybovali cez víkend len okolo +20 °C.

Víkendové počasie bolo relatívne stabilné a pokojné. Ku zrážkam došlo až počas včerajšieho večera, kedy sa od západu z Rakúska nad naše územie dostalo zrážkové pole.

To prinieslo do západných okresov osvieženie v podobe dažďa, ale veľa zrážok nespadlo. Spadlo maximálne okolo 1 litra vody na meter štvorcový. Teraz však prichádza od západu ďalšia vlaha.

Rozpadá sa studený front

Počasie v karpatskej oblasti aktuálne ovplyvňuje studený front, ktorý sa nad našim územím rozpadá. Práve ten už počas včerajšieho dňa priniesol zrážkové pole a teraz k nám mieri ďalšia vlna zrážok.

Pole dažďa sa už nachádza nad východným Rakúskom, v oblasti Viedne. Toto zrážkové pole aktuálne začína prekračovať naše hranice a mieri nad západné Slovensko.

Dnes však nie sú vylúčené ani búrky. K tým už teraz dochádza. Zatiaľ čo na východe Rakúska prší, tak na severe Maďarska sa vyskytujú búrky a tie hrozia popoludní aj v južných okresoch nášho územia.

aktuálne zrážky
aktuálne zrážky

Tropické horúčavy ustúpia

Celý tento týždeň by sa mal niesť v pokojnejšom duchu počasia. Vyhliadky nenaznačujú silnejšie búrky a dokonca si oddýchneme aj od horúčav.

Celý tento týždeň bude síce jasné až polooblačné, ale teploty sa očakávajú len do +30 °C. Teplejšie by mohlo byť počas víkendu, kedy by teploty moli vystúpiť nad hranicu +30 °C.