Príjemne teplý bude aj začiatok nového týždňa. Stále hrozia búrky

Článok
Pred nami je posledný májový týždeň. Ten začne v podobnom duchu počasia ako v priebehu uplynulého víkendu. Počasie sa začne kaziť v závere týždňa.
Naša oblasť je naďalej pod vplyvom nevýraznej oblasti nižšieho tlaku. Aj vďaka tomu zažívame v priebehu rána a dopoludnia pomerne slnečné počasie. No vo vlhšom a teplejšom vzduchu, ktorý do našej oblasti prúdi sa v priebehu popoludnia začínajú tvoriť búrky. Takýto charakter počasia zostane aj počas nasledujúcich dní.

Pondelok a utorok bude spočiatku opäť prevažne slnečný, ale v priebehu popoludnia sa začnú opäť na viacerých miestach vyskytovať búrky. Búrky by podľa aktuálnych predpovedí mali byť výraznejšie ako počas víkendu. Vznikať by mali v horských oblastiach, kde by sa postupne mali pospájať a postupovať do nižších polôh. Pohyb búrok však bude pomerne pomalý, a tak lokálne môžu priniesť výrazné zrážkové úhrny v rozmedzí niekoľkých desiatok milimetrov. V samotných jadrách búrok by sa mohlo objaviť aj krupobitie, podobne ako tomu bolo počas víkendu. Krúpy by mohli dosiahnúť priemer až niekoľkych centimetrov.
Búrky tak s prívalovými zrážkami môžu spôsobiť lokálne zatopenia, ale výraznejšie prejavy sa neočakávajú v dôsledku slabých dynamických parametrov v atmosfére. Vietor, ktorý je častým sprievodným javom búrok, tak nehrozí. Škody však ešte môžu spôsobiť krúpy.

Od stredy začne cez našu oblasť postupovať brázda nižšieho tlaku spoločne so studeným frontom. Ten už prinesie spomínanú dynamiku búrkam a tak nie sú vylúčené ani intenzívnejšie prejavy búrok. Postupne však búrky pomerne rýchlo budú prechádzať do dažďa, ktorý by mohol byť lokálne aj výdatnejší.

Studený front sa okrem zrážok postará aj o ochladenie. Začiatkom týždňa sa maximálne denné teploty budú pohybovať v rozmedzí +22 až +30°C, v stredu však len +26°C a na konci pracovného týždňa sa denné teploty prepadnú na väčšine územia pod hranicu +20°C.

Naše odporúčanie na nasledujúci týždeň je teda nasledovné: Na začiatku pracovného týždňa si užite slnka a tepla a pripravte sa na popoludňajšie búrky. V druhej polovici týždňa si nezabudnite bundy a dáždniky.