Pripravte sa na možné extrémne búrky. Kedy sa preženú Slovenskom ?

30.08.2020 o 14:53 - Peter Minárik

V Európe dnes panuje doslova extrémne nebezpečná situácia. Vo viacerých krajinách sa môžu vyskytnúť prudké búrky, ktoré môžu páchať extrémne škody. Podmienky pre vznik tzv. supercelárnych búrok sú mimoriadne vhodné.

Cez Európu sa tiahne rozsiahly studený front, ktorý sa nad našou oblasťou vlní. Tento studený front sa tiahne až z Afriky, naprieč Stredozemným morom, cez Taliansko, strednú Európu až do Ruska. Práve na tomto studenom fronte dnes hrozia extrémne búrky.

Tie sa dnes očakávajú predovšetkým od Talianska, cez Chorvátsko, Slovinsko, Rakúsko, Česko, Poľska a aj Slovenska.

Už v týchto chvíľach sa začínajú extrémne búrky vytvárať nad oblasťou severného Jadranu, severného Chorvátska a Slovinska. Tieto búrky začnú postupovať smerom k severovýchodu a v popoludňajších a večerných hodinách bude dochádzať ku ich tvorba aj nad Rakúskom, odkiaľ si môžu prihnať aj ku nám. Výskyt týchto búrok sledujte TU.

V našej oblasti dnes panujú mimoriadne vhodné podmienky na vývoj silných tzv. supercelárnych búrok. Najnebezpečnejším javom dnešných búrok bude extrémne silný nárazový vietor, ktorý sa vyskytne na čele búrok.

Búrky by však mali byť sprevádzané aj pomerne veľkými krúpami a prudkými prívalovými zrážkami. 

V tejto chvíli je pomerne obtiažne predpovedať presnú trajektóriu dnešných silných búrok. Jedna časť modelov kalkuluje s tým, že búrky vzniknú v Alpách a preženú sa východným Rakúskom, smerom nad Moravu, kde by mali začať silnieť. Meteorológovia varujú predovšetkým oblasti od Ostravy po Varšavu, kde môžu páchať búrky skutočne veľké škody. Naše územie by tieto búrky mohli zasiahnuť len čiastočne.

Iné modely kalkulujú s tým, že búrky sa budú vyskytovať trochu východnejšie a zasiahnu aj severozápadné regióny Slovenska a silný vietor hrozí na celom západnom a severozápadnom Slovensku.

Búrky sú jav, ktorý sa veľmi ťažko predpovedá, obzvlášť ak ide o búrky ako počas dnešného dňa, ktoré môžu prinášať skutočne extrémne javy. Pravdepodobnosť výskytu silných búrok na našom území je však až okolo 70 %.

Dnešné búrky jednoznačne prinesú predovšetkým silný nárazový vietor. Jeho poryvy môžu presahovať nárazy cez 25 m/s. K silnému vetru sa pridá lejak a vysoká blesková aktivita. Ak sa nad Rakúskom sformuje supercelárna búrka, ktorá by mohla postúpiť až nad naše územie, tak je aj vysoké riziko výskytu krúp.

Prvé búrky by sa na našom území mohli vyskytnúť už krátko po 17:00 a preto dajte veľký pozor. Viac o situácii v jednotlivých okresoch Slovenska nájdete TU.