Prírodná katastrofa? Tajomné úhyny stoviek slonov v Botswane

02.07.2020 o 11:30 - Botswana - Veronika Salayová
  • Článok

V severnej Botswane došlo k záhadným úhynom viac ako 350 slonov. Počet úhynov je alarmujúci, príčiny zatiaľ nie sú známe.

Prírodná katastrofa? Tajomné úhyny stoviek slonov v Botswane
Foto: The Guardian

Tajomné úhyny prvýkrát zaregistrovali ochranári v máji v delte rieky Okavango v severozápadnej časti Botswany. Do konca mája zahynulo 169 slonov a do polovice júna sa ich počet viac ako zdvojnásobil, pričom podľa miestnych zdrojov až 70 % úhynu slonov bolo v okolí rieky.

Vláda v Botswane už začala s testovaním vzoriek, ale na výsledky sa môže čakať aj niekoľko týždňov vzhľadom na obmedzenia kvôli ochoreniu Covid-19. Zatiaľ neexistujú relevantné informácie o tom, čo spôsobuje záhadné úmrtia. Otázne je aj to, či by tieto hromadné úhyny mohli predstavovať riziko pre ľudské zdravie.

Foto: The Guardian
Foto: The Guardian

Uvažuje sa o dvoch hlavných možnostiach tejto prírodnej katastrofy, a to buď otrava, alebo neznámy patogén, ktorý vyvolal infekčné ochorenie u slonov.

Do úvahy prišlo aj samotné ochorenie Covid-19, avšak podľa odborníkov ide o veľmi nepravdepodobnú možnosť. Miestni svedkovia tvrdia, že niektoré slony chodili do kruhu, čo by mohlo naznačovať aj neurologické ochorenie.

Mnoho ďalších slonov sa podľa ochranárov javia slabé a vychudnuté, čo zrejme znamená, že v nasledujúcich týždňoch môže dôjsť k ďalším úhynom. Skutočný počet bude pravdepodobne ešte vyšší.

O hromadnom úhyne slonov v susedných krajinách neboli hlásené žiadne správy.

Najnovšie správy