FOTO: Prírodná pamiatka v Poľsku po údere blesku vyhorela

21.06.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

Včerajšie búrky páchali škody nielen v Čechách, ale aj v Poľsku. Jeden z bleskov zasiahol prírodnú pamiatku, ktorá okamžite vyhorela.

FOTO: Prírodná pamiatka v Poľsku po údere blesku vyhorela
Foto: TVN 24

Počasie v pondelok bolo veľmi búrlivé aj v Poľsku. Studený front sa z Čiech presúval nad územie Slovenska aj Poľska, pričom v Poľsku vznikali podobne silné búrky ako v Česku.

Pre dynamické počasie zaznamenali hasiči z celej republiky okolo 700 zásahov, informuje TVN24. Jeden z výjazdov mali hasiči aj k prírodnej pamiatke v Sliezsku. 

Blesk zasiahol strom stojaci vedľa kríža vo Veľkých Ochaboch v pondelok okolo 16:00 hod. Na mieste bol aj očitý svedok, ktorý potvrdil zásah blesku.

Strom po údere blesku začal okamžite horieť, no požiar sa, našťastie, nerozšíril na vedľajší kríž, ktorý ostal neporušený.

Živá prírodná pamiatka 

Tento strom bol totiž jednou zo živých prírodných pamiatok v Poľsku. V krajine majú vyše 32-tisíc prírodných pamiatok − jednou z nich bol aj tento strom pri kríži. 

Po príchode hasičov na miesto sa ukázalo, že horí celý strom. Hasiči začali s hasičskou činnosťou, no po uhasení stromu sa hasiči rozhodli, že strom predstavuje nebezpečenstvo a je nutné ho vyrúbať. 

„Vzhľadom na to, že po uhasení stromu došlo k rozpadu a reálnemu riziku jeho pádu na vozovku v prípade silnejšieho nárazového vetra, na mieste sa dostavil strážnik obce a prednosta obce. Bolo rozhodnuté vyrúbať strom,“ informuje TVN 24.