Prognostici sa trápia s tropickou búrkou Erika a ľudia vypredávajú sup

Článok
Teplé vody Atlantiku vyprodukovali tropickú búrku Erika. Tá zasiahla ostrov Dominika, kde spôsobila skazu.

Meteorológovia v USA majú pred sebou výzvu. Tou je správny tracking blížiacej sa tropickej búrky Erika. Tá sa z Atlantického oceána dostala nad Karibik, kde spôsobuje veľké škody.

Tropická búrka Erika priamo zasiahla ostrov Dominika, ktorý patrí do Malých Antil. Rozsiahle povodne a zosuvy pôdy si vyžiadali predbežne smrť štyroch ľudí. Na letisku Canefield za 12 hodín spadlo neuveriteľných 323 litrov zrážok na štvorcový meter pôdy.

Tropická búrka Erika aktuálne prináša poryvy vetra s rýchlosťou 85 km/h a postupuje Dominikánskou republikou smerom k severu.

Meteorológovia amerického Národného hurikánového centra (NHC) sú vo veľkom trápení, pretože stále nevedia zostaviť spoľahlivú prognózu ďalšieho pohybu tropickej búrky Erika. Prvotné prognózy naznačovali, že tropická búrka sa presunie pozdĺž východného pobrežia Floridy. Ďalšie prognózy naznačovali postup nad Mexický záliv. Najnovšie prognózy sú však zatiaľ najnepriaznivejšie. Numerické modely simulujú priamy vstup do oblasti Floridy, čo medzi ľudmi vzbudilo veľkú paniku.

Obchodné reťazce dnes zaplavuje množstvo ľudí a kupujú veľké množstvo základných potravín. Niektoré obchody sú už vypredané. Ak sa dnešné nepriaznivé prognózy naplnia, tak tropická búrka Erika by juh Floridy mala zasiahnuť v pondelok ráno.

img