Prognóza počasia naznačuje po Kataríne do Európy príchod zimy a sneženia. Dočkáme sa aj my?

20.11.2021 o 13:28 - Peter Minárik

Pred nami je pomerne priaznivý víkend s minimom zrážok. Vyhliadky počasia však naznačujú, že už budúci týždeň sa situácia v Európe môže výrazne zmeniť. Do našej oblasti by totiž mohol vpadnúť chladný vzduch, ktorý prinesie prvú výraznejšiu vlnu sneženia.

Prognóza počasia naznačuje po Kataríne do Európy príchod zimy a sneženia. Dočkáme sa aj my?

Ku koncu novembra sa v Európe očakáva výraznejšie ochladenie, ktoré by so sebou malo priniesť aj závan zimy. Prvé sneženie sa objaví aj v nižších polohách a to hneď v niekoľkých európskych krajinách. Predpovede počasia na týždeň vopred, kedy sa očakáva príchod zimy ešte majú svoju neurčitosť. Jasné je to, že zima a sneženie prídu, no nejasné je ešte to, kde presne bude hranica medzi zimou a jeseňou, respektíve medzi snežením a dažďom, čo sa ešte s každým výstupom numerických modelov mení.

Už dnes však vieme, že tento víkend, ktorý aktuálne zažívame je posledným teplým novembrovým víkendom s teplotami aj nad hranicou +12 °C. Už budúci víkend sa budeme nachádzať v oveľa chladnejšom duchu počasia.

Počasie sa zmení budúci týždeň

K prvej zmene počasia v Európe by malo dôjsť okolo Kataríny. Panuje tu však istá neurčitosť. Zatiaľ čo prvé výstupy numerických modelov naznačovali zasnežené počasie už na Katarínu, tak aktuálne behy numerických modelov odhady korelujú a čakajú na Katarínu skôr stabilnejšie a teplé počasie.

rozdiely vo výstupoch numerického modelu
rozdiely vo výstupoch numerického modelu

Pôvodne sa očakávalo, že k nám od severu prenikne studený vzduch a súčasne sa bude naša oblasť nachádzať pod vplyvom oblastí nižšieho tlaku vzduchu, ktorý by mali priniesť aj na naše územie sneženie.

Zrážky okolo Kataríny skutočne dorazia, avšak aktuálne to vyzerá tak, že sa nad našou oblasťou bude nachádzať teplotné rozhranie, ktoré doslova oddelí zimné počasie od jesenného. Zatiaľ čo vo východnom sektore teplotného rozhrania bude teplo a dážď, tak v západnom sektore teplotného rozhrania sa očakáva sneženie a nižšie teploty. A toto teplotné rozhranie bude prechádzať priamo cez strednú Európu. Zatiaľ čo tak v Česku môže snežiť, na Slovensku môže pršať.

Katarína ešte na blate

Aktuálne prepočty numerických modelov, ktoré sa mimochodom prepočítavajú každých 6-12 hodín v závislosti od numerického modelu naznačujú, že v strede budúceho týždňa sa priamo nad našim územím bude nachádzať teplotné rozhranie a to, kde presne sa bude nachádzať bude mať dopad na skupenstvo zrážok. Na mape hranice sneženia tak vidieť, že zatiaľ čo v Nemecku a v Čechách môže snežiť aj v nižších polohách, tak na našom území už bude hranica sneženia ležať aj vysoko nad 1000 m n.m.

očakávaná hranica sneženia v strede budúceho týždňa
očakávaná hranica sneženia v strede budúceho týždňa

Ak zohľadníme aktuálne behy numerických modelov, tak presne na Katarínu, teda na budúci štvrtok sa na našom území očakáva inverzné a chladné počasie. Po Kataríne teda v piatok by od juhozápadu malo postupovať zrážkové pole, ktoré prinesie na Slovensko dážď. Snežiť bude len vo vyšších polohách.

Zima a sneženie v závere mesiaca

Už od začiatku týždňa numerické modely kalkulovali s tým, že záver novembra bude chladný a prinesie dva vpády studeného vzduchu, ktoré sa postarajú o zimnejšie počasie v Európe.

Prvá vlna ochladenia, okolo Kataríny Slovensko zrejme priamo nezasiahne a sneženia sa dočkajú len krajiny, ležiace západne od nás. Nás by však mala zasiahnuť druhá vlna ochladenia, ktorá príde v závere mesiaca, teda budúci víkend.

Možné ochladenie na prelome mesiacov by do Európy mohlo priniesť aj výraznejšiu snehovú pokrývku. Ako vidieť na mape snehovej pokrývky, tak najviac snehu by ku koncu novembra malo ležať v Rakúsku, v Nemecku, v Česku, či v Poľsku, no sneženia by sa malo dočkať aj naše územie.

očakávaná snehové pokrývka v Európe ku koncu novembra
očakávaná snehové pokrývka v Európe ku koncu novembra