Prognóza tohtoročnej zimy v USA. Počasie bude ovplyvňovať La Niña

07.10.2020 o 11:15 - Veronika Salayová
  • Článok

Meteorológovia z AccuWeather prišli s tohtoročnou prognózou na zimu v USA. Podľa nich počasie v zime bude v USA výrazne ovplyvňovať La Niña. 

Prognóza tohtoročnej zimy v USA. Počasie bude ovplyvňovať La Niña
Zdroj: AccuWeather

Tím dlhodobých predpovedí spoločnosti AccuWeather, vedený hlavným meteorológom Paulom Pastelokom, zverejnil svoju predpoveď na nadchádzajúcu zimnú sezónu v USA. Tím analyzoval globálne poveternostné vzorce a rôzne modely počasia s cieľom navrhnúť, aké podmienky sa budú vyvíjať v Spojených štátoch túto zimu.

Podľa meteorológov z AccuWeather bude prognózu riadiť jeden kľúčový faktor, a to La Niña. La Niña je jav, pri ktorom sú povrchové vody blízko rovníka Tichého oceánu chladnejšie ako obvykle. La Niña je opakom La Niño, kedy je voda v rovníkovom Tichom oceáne, naopak, teplejšia ako priemer.

Táto zmena teploty vody môže mať zásadný vplyv na poveternostné vzorce na celom svete. Podľa Centra pre predpovede podnebia NOAA sa La Niňa oficiálne vyvinula začiatkom septembra a predpokladá sa, že bude pokračovať aj v zimných mesiacoch.

Celkovo mierna zima sa očakáva pre väčšinu východných oblastí USA, uviedol hlavný meteorológ Pastelok. Celá sezóna však nebude mierna, ale chladné podmienky vystriedajú kratšie prestávky uprostred sezóny. Podľa prognóz sa v oblasti okolo Veľkých jazier očakáva ochladenie už na začiatku sezóny.

Čo sa týka sneženia, je veľký predpoklad, že dôjde k výraznému sneženiu vo viacerých amerických štátoch, ale sezóna ako celok by mala skončiť pre väčšinu severovýchodných oblastí USA s takmer podpriemerným snežením. Naopak, horný stredozápad USA by mohol zaznamenať tohto roku nadpriemerné sneženie. 

Predpokladané množstvo snehu. Zdroj: AccuWeather
Predpokladané množstvo snehu počas zimy v jednotlivých metropolách. Zdroj: AccuWeather

Predpovede pre juhovýchod USA naznačujú, že prvá časť zimy môže byť v týchto oblastiach najchladnejšia, neskôr môžu byť teploty vyššie od normálu. 

Na západe USA sa očakáva skorý príchod zimy, čo predznamenáva záver sezóny lesných požiarov. Na západe USA, s výnimkou severozápadu, očakávajú v globále suchú zimu bez výraznejších zrážok a sneženia. 

Pozrite si v prílohe názorné mapky prognóz zimy 2020/2021 v USA.

 

Najnovšie správy