Protiplastový trend zvyšuje dopyt po hliníku

08.11.2019 o 10:57 - Veronika Andrejková
  • Článok

Globálny trend znižovania objemu plastových obalov na druhej strane dvíha dopyt po hliníku. 

Protiplastový trend zvyšuje dopyt po hliníku
Jedna z pobočiek Novelis v USA, zdroj: alluminiuminsider.com

Dopyt po hliníku ako náhrade voči plastom neustále narastá, uviedol pre Reuters viceprezident spoločnosti Novelis, Emilio Braghi. Novelis je najväčší výrobca hliníkových valcov na svete.

Podľa neho niektoré z najväčších svetových výrobcov nápojov už oznámili, že budú  zavádzať nové hliníkové balenia. Tie predstavujú udržateľnejšiu alternatívu k plastom.

Plechovky sú recyklovateľné už v priebehu 60 dní a môžu sa tak rýchlo vrátiť do obehu. Hliník sa dá nekonečne recyklovať bez toho, aby stratil na svojej kvalite. Takisto pri recyklovaní tohto materiálu sa ušetrí až 95% energie, ktorá by bola potrebná na výrobu novej plechovky.

Recyklácia plechoviek je rýchla a ekologická, foto: https://www.metalworkingworldmagazine.com/
Recyklácia plechoviek je rýchla a ekologická, foto: https://www.metalworkingworldmagazine.com/

Dopyt po hliníku sa zvýši aj kvôli výrobe elektronických vozidiel. Očakávajú zvýšený dopyt po elekromobiloch a takisto aj to, že do roku 2030 sa v porovnaní s rokom 2017 desaťnásobne zvýši dopyt po hliníku.

Príkladmi nového použitia hliníka v autách sú puzdrá na batérie alebo vysokonapäťové komponenty, integrácia elektromotorov, modifikované rozloženie hmotnosti alebo bezpečnostné prvky.

V Nemecku recyklujú už teraz 99% plechoviek, vo Švajčiarsku je to približne 90%. Krajiny s nižšou mierou recyklácie, ku ktorým patríme aj my, by mali zaviesť účinnejšie systémy zberu a triedenia. Tak sa zvýši dostupnosť a kvalita hliníkového šrotu a umožní to dosiahnuť vyššiu úroveň recyklácie hliníkových plechoviek či iných obalov.

Najnovšie správy