Pršať bude na celom Slovensku. Hranica sneženia prudko poklesne

Článok
Blížiaci sa studený front prinesie veľmi výraznú zmenu v charaktere počasia na našom území. Utorok a čiastočne aj streda budú dni s množstvom zrážok.
Cez oblasť Dánska sa smerom nad Pobaltie presúva tlaková níž s názvom Godehart. Táto tlaková níž priniesla už v priebehu nedele na viaceré miesta Slovenska dážď a v priebehu nedele a pondelka aj silný vietor, ktorý fúkal predovšetkým na západnom Slovensku a na horách severného Slovenska. Vietor sa síce už zmierni, ale čakajú nás výrazné zrážky.

Nad Slovensko totiž v utorok postúpi zvlnený studený front. Ten prinesie na celé územie zamračenú oblohu a na celom území bude aj pršať. Spadne až do 20 mm zrážok, v centrálnej časti Slovenska však môže spadnúť aj okolo 30 mm zrážok, čo predstavuje 30 litrov vody na 1 štvorcový meter.

V priebehu večera začne do našej oblasti zatekať studený vzduch, ktorý budeme pociťovať na celom území, ale najmä na severe. Tu totiž začne hranica sneženia prudko klesať z výšky 1900 metrov až na 900 metrov. Prvé snehové vločky sa tak v noci na stredu môžu objaviť na slovenských horských priechodoch, ale výraznejšie komplikácie by nemali spôsobiť, nakoľko teplota bude tesne nad nulou.

Počas noci na stredu nočná teplota poklesne na +6 až 0°C. Na juhovýchode bude ešte teplejšie a tu sa teplota môže dostať aj k +10°C. Deň bude taktiež studený. Teplota sa bude pohybovať len od +7 do +13°C, ale pozor !!! Na severe maximálna denná teplota vystúpi len na +4 až +7°C. K tomu tu od výšky 900 metrov budú poletovať snehové vločky. Nižšie bude ešte pršať.

V nasledujúcich dňoch sa však začne opäť oteplovať a teploty vystrelia aj nad +15°C.
img