Prudké dažde v Brazílii. Zahynulo pri nich najmenej 33 ľudí

29.05.2022 o 11:26 - Veronika Sádovská

Najmenej 33 ľudí zahynulo po prívalových dažďoch v Brazílii. Počas jedného dňa tam spadli hektolitre vody.

Prudké dažde v Brazílii. Zahynulo pri nich najmenej 33 ľudí
zdroj: Red Climática Mundial

Prudké prívalové dažde, ktoré sužujú Brazíliu od utorka spôsobili záplavy aj ničivé zosuvy pôdy. Najviac zasiahnutá je metropolitná oblasť Recife, ktorá sa nachádza na severovýchode krajiny.

V sobotu zaznamenali najsmutnejšiu štatistiku. Za 24 hodín zomrelo na následky týchto dažďov až 28 ľudí. Celkový počet obetí je však vyšší, je ich najmenej 33.

Najviac ľudí prišlo o život pri obrovskom zosuve pôdy medzi mestami Recife a Jaboato dos Guararapes. Nešťastie neprežilo 19 ľudí.

Šiesti ďalší ľudia zomreli v meste Camaragibe, dvaja priamo v tamojšej metropole Recife a jedna osoba zahynula v Jaboato dos Guararapes. Päť ľudí zahynulo v utorok pri prudkej búrke.

Okrem toho vyše tisíc ľudí bolo kvôli prudkým lejakom a zosuvom evakuovaných zo svojich domovov. Pravdepodobne, ale počet evakuovaných ešte stúpne.

V oblasti Recife spadlo od piatku večera do soboty rána neuveriteľných 236 mm zrážok, čo predstavuje 236 litrov vody na jeden meter štvorcový. A to sú len zrážky z tohto časového obdobia.

Zrážky, ktoré doteraz v Brazílii spadli predstavujú až 70% predpokladaných zrážok, ktoré tam bežne spadnú za celý máj.

Situácia sa však stále zhoršuje. Prší tam ešte stále a najbližších 24 hodín predpovede stále ukazujú extrémne množstvo zrážok.