Prvá vyhliadka na november 2020: Aké nás čaká počasie?

02.11.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

 Aké počasie nás čaká v predposledný mesiac v roku? Prinášame vám prvé predpovede.

Prvá vyhliadka na november 2020: Aké nás čaká počasie?
Ilustračné. Foto: unsplash

Podľa prvých vyhliadok na tento mesiac to vyzerá na teplotne nadpriemerné počasie. Počas novembra budú v Európe výraznejšie dominovať najmä systémy vysokého atmosférického tlaku.

November by mal byť teplotne normálny až nadnormálny, než je dlhodobý priemer. Vychádza to aj z dlhodobej predpovede na základe odchýlok teploty vzduchu pre naše územie. 

Teplotné anomálie na november 2020 v Európe. Zdroj: CFS
Teplotné anomálie na november 2020 v Európe. Zdroj: CFS

Na Slovensku, tak ako aj v celej Európe, ide o kladné odchýlky voči klimatickému normálu pre toto obdobie. Tento normál má, samozrejme, s postupujúcim časom stále nižšie hodnoty, preto nemožno čakať žiadne dlhotrvajúce teploty na rovnakej dennej úrovni.

S pribúdajúcimi dňami bude na Slovensku chladnejšie, avšak oproti priemerným hodnotám na daný mesiac môže byť o niečo teplejšie. Počas novembra sa objavia na Slovensku aj studenšie epizódy, ktoré by však nemali byť natoľko výrazné podľa aktuálnych predpovedí. 

Zrážok bude na dané ročné obdobie dostatok a mali by sa vyskytovať priebežne. Presné rozloženie zrážok na takúto dlhú dobu dopredu ešte nie je možné s určitosťou predpovedať. 

Predpoveď na november ohľadom priemernej odchýlky zrážok. Zdroj: CFS
Predpoveď na november ohľadom priemernej odchýlky zrážok v Európe. Zdroj: CFS

V prvej a druhej dekáde novembra to vyzerá na stabilnejšie počasie s postupným klesaním denných teplôt. Náhle vpády studeného vzduchu budú tento mesiac menej výrazné.

 

Najnovšie správy