Prvé búrky na Slovensko prídu do oblasti hôr. Neskôr sa rozšíria

24.07.2020 o 10:10 - Peter Minárik
  • Článok

Naše územie už o chvíľu čakajú prvé prehánky a búrky. Tie by mali začať vznikať v oblasti stredného Slovenska a následne sa budú rozširovať aj nad ďalšie časti nášho územia.

Prvé búrky na Slovensko prídu do oblasti hôr. Neskôr sa rozšíria

Slovensko čaká na záver pracovného týždňa pomerne intenzívna búrková činnosť. Prvé búrky by sa mali začať na našom území objavovať už okolo poludnia, pričom najvýraznejšie búrky sa očakávajú popoludní.

Podľa najaktuálnejších výstupov numerických modelov to vyzerá tak, že búrky začnú vznikať v oblasti stredného Slovenska a predovšetkým v oblasti hôr. Následne by sa búrky mali viazať do väčších zhlukov a postupovať smerom k východnému Slovensku. 

Očakáva sa, že búrky sa na strednom Slovensku vyskytnú v početnej miere na mnohých miestach. Na západnom Slovensku sa búrky očakávajú skôr až v druhej polovici popoludnia a k večeru.

Búrky by sa mali sformovať nad Moravou a Rakúskom a od severozápadu by mali postúpiť nad západné Slovensko.

Zatiaľ čo na strednom Slovensku bude najnebezpečnejším sprievodným javom prívalový dážď a ojedinele aj krúpy, tak k búrkam na západe Slovenska sa pridá aj nárazový vietor.

Búrky dnes zasiahnu predovšetkým stredné Slovensko a čiastočne aj západné Slovensko, predovšetkým východnú časť.

Vývoj na nočné hodiny je zatiaľ ešte nejasný. V oblasti Jadranu a Balkánu by sa mala tvoriť rozsiahla búrková činnosť. Tá, prípadne zvyšky búrok by v nočných hodinách mohli postúpiť od juhozápadu nad západné Slovensko. Vývoj však počas popoludnia upresníme.

Najnovšie správy