PRVÉ INFO: Cez Európu mieri ďalší studený front. Zajtra horúčavy na Slovensku schladia búrky

22.07.2022 o 13:49 - Peter Minárik

Cez Európu začína postupovať studený front, ktorý v priebehu zajtrajšieho dňa dorazí aj na naše územie, kde sa postará o príjemné schladenie. Studený front okrem ochladenia prinesie aj zrážky a predovšetkým búrky, ktoré by mohli byť aj výraznejšie.

PRVÉ INFO: Cez Európu mieri ďalší studený front. Zajtra horúčavy na Slovensku schladia búrky
ilustračné foto

Už aj Slovensko rozpaľujú horúčavy, ktoré prinášajú extrémne teploty, ktoré siahajú k historickým rekordom. Počas včerajšieho dňa sme zaznamenali tretí najteplejší deň v histórii Slovenska, keď sa teplota na juhu územia dostala na rovných +40 °C.

Aj dnešný deň sa nesie v znamení veľmi slnečného počasia, ktoré opäť prinesie rekordné teploty. Len v čase písania tohto článku (cca 13:00) sa už teplota na Slovensku šplhá na +38 °C, čo je o stupeň teplejšie ako včera. Opäť sú tak v ohrození teplotné rekordy.

Mimoriadne teplo bude aj počas soboty. To by mal však mal prílev teplého vzduchu do našej oblasti vyvrcholiť pred blížiacim sa studeným frontom, ktorý prinesie vytúžené ochladenie, ale aj búrky.

Sobota bude dusná

Sobota bude na Slovensku extrémne nepríjemná. Teploty by mali na juhu územia atakovať hranicu až +40 °C, čo je porovnateľné ako v uplynulých dňoch, no nepríjemnejšie počasie nás čaká preto, pretože vzduch, ktorý sa bude nachádzať nad Slovenskom už bude o čosi vlhší.

To spôsobí, že na pocit bude oveľa nepríjemnejšie a čaká nás nepríjemné dusno. Počítajte teda s tým, že oblečenie sa bude na vás v sobotu doslova ,,lepiť,, a problematickejšie bude aj dýchanie. ,,Vykúpenie,, príde v priebehu zajtrajšieho popoludnia a večera

Po horúcom dni dorazia búrky

Cez Európu totiž už v týchto chvíľach začína postupovať studený front. Ten prináša ďalšie ochladenie. Už uplynulú noc postúpil cez Európu až k Slovensku studený front, no ten sa pred bránami nášho územia rozpadol a zrážky ani ochladenie nepriniesol. V sobotu to však bude iné.

Vplyv tlakovej výše, ktorá zabezpečovala uplynulé dni na našom území slnečné počasie a zároveň pumpovala veľmi teplý vzduch od juhu zoslabne a studený front tak bude môcť vstúpiť až nad naše územie.

V sobotu popoludní a večer sa treba pripraviť na búrky, ktoré sa postupne preženú na čele studeného frontu od západu smerom na východ naprieč celým územím.

Búrky budú sprevádzané predovšetkým zosilnením vetra. Pozor si treba dať predovšetkým pri príchode frontu. Vietor sa bude prudko dvíhať a dosahovať bude nárazy s rýchlosťou aj okolo 25 m/s.

Búrky prinesú ojedinele aj krúpy a predovšetkým zrážky. Nepríjemnou správou je však to, že ako to už pri studených frontoch býva, tak rozhodne nepôjde o výdatnejšie alebo dlhšie trvajúce zrážky. Sucho tak nezmiernia a to bude pokračovať. Spadne totiž len niekoľko milimetrov.

Poteší však ochladenie, ktoré studený front prinesie. V nedeľu sa oproti sobote ochladí o 6 až 8 °C, pričom na severe môže byť ochladenie aj výraznejšie.

V sobotu si tak najskôr dajte pozor na úpal a dobrý pitný režim a popoludní dávajte pozor na blížiace sa búrky. Detailnejšie informácie o búrkach prinesieme vo večerných hodinách.