PRVÉ INFO: Ďalšie búrky dorazia nad Slovensko v utorok

12.08.2018 o 17:12 - Peter Minárik
  • Článok

Od dnes počasie na našom území ovplyvňuje tlaková výš. Tá prinesie slnečné a teplé počasie. Ako býva zvykom, tak teplé počasie opäť ukončia búrky a stane sa tak už zajtra. 

PRVÉ INFO: Ďalšie búrky dorazia nad Slovensko v utorok

Dnešný deň je slnečný a v podobnom duchu sa bude niesť aj zajtrajší deň. Do našej oblasti bude po zadnej strane tlakovej výše, ktorá bude mať svoj stred nad východným Balkánom prúdiť od juhu teplý a vlhší vzduch. Ten sa bude labilizovať a už v utorok začne cez naše územie postupovať studený front.

Ten by mal nad naše územie doraziť ešte v priebehu dopoludnia a opäť prinesie búrky. 

Podľa aktuálnej situácie by sa mali búrky začať vytvárať v utorok v oblasti severozápadného Slovenska a postupne by sa mali rozširovať nad stredné Slovensko a postupovať smerom na východ.

Vyzerá to tak, že západné Slovensko búrky minú, nakoľko front sa tu nasunie už ráno, teda v čase, kedy vzduch bude stabilný a prítomnosť oblačnosti zabráni ďalšej labilizácii. 

To vidieť aj na očakávaných hodnotách instability CAPE, ktorá je najvyššia na severe a na strednom Slovensku. Práve v týchto oblastiach treba počítať, že budú búrky najvýraznejšie.

Najnovšie správy