PRVÉ INFO: Európou sa ženú búrky, ktoré zabili už 7 ľudí. Zajtra prídu búrky aj na Slovensko

18.08.2022 o 15:40 - Peter Minárik

Počasie v Európe začal ovplyvňovať studený front, ktorý prináša do mnohých krajín nebezpečné búrky. Tie hrozia aj na našom území. Dnes nás ešte obídu, ale počas zajtrajšieho dňa treba s búrkami počítať aj na našom území. 

PRVÉ INFO: Európou sa ženú búrky, ktoré zabili už 7 ľudí. Zajtra prídu búrky aj na Slovensko
ilustračné foto

Aktualizované o 19:28: Dnešný deň prináša do Európy extrémne silné búrky, ktoré sa vyskytujú už od polnoci a aktuálne postupujú z Talianska smerom do Rakúska. Búrky sú veľmi nebezpečné sprevádza ich silný nárazový vietor, ktorý dosahuje rýchlosť až okolo 150 km/h. Na Korzike namerali dokonca viac ako 200 km/h.

Práve veľmi silný vietor je príčinou dnešných úmrtí. 3 osoby zabili búrky na Korzike a ďalšie búrky zabíjali v Toskánsku. Obete hlásia aj z Rakúska. Búrlivo je prakticky od skorého rána a v týchto chvíľach postupujú búrky cez južné Taliansko, ďalej smerom k severovýchodu. Priniesli už viac ako 200 000 bleskov a toto číslo rozhodne nie je konečné. 

dnešné zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
dnešné zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Nebezpečné búrky zabíjajú

Nepríjemné ráno zažili obyvatelia Korziky. Na tomto francúzskom ostrove sa ráno vyskytli búrky s nárazmi až 150-200 km/h. Na severe ostrova namerali poryvy vetra o sile až 225 km/h. Búrky na ostrove zabili troch ľudí. Zabíjali stromy, ktoré nevydržali nápor vetra. Extrémne búrky zasiahlo aj letisko v meste Ajaccio.

Predpoludním sa silné búrky dostali do oblasti Talianska, kde boli taktiež sprevádzané veľmi silným vetrom. Talianski meteorológovia namerali nárazy so silou až do 150 km/h. Toskánske úrady informovali o dvoch obetiach. Celkový počet obetí sa tak aktuálne vyšplhal na 5 a žiaľ nemožno vylúčiť ďalšie úmrtia.

Sformoval sa totiž veľmi výrazný búrkový komplex, ktorý teraz postupuje cez južné Rakúsko k severovýchodu až k severu. Doplnené: Búrky v Rakúsku zabili dve deti. Celkový počet obetí tak stúpol na 7. Viac sa dočítate TU.

Popoludní udrú na Česko a Rakúsko ďalšie búrky

Sformovaný búrkový systém sa počas dnešného popoludnia bude posúvať k českým hraniciam a nad Alpami sa očakáva ďalšie zosilnenie búrkovej aktivity. Studený front na čele ktorého sa búrky formujú totiž má veľmi dobrú dynamiku a naviac pred týmto studeným frontom prúdi nad Rakúsko, Česko a aj na Slovensko veľmi teplá vzduchová hmota, ktorá aktuálne vyháňa teploty až nad hranicu +35 °C.

Numerické modely očakávajú v podvečerných hodinách akceleráciu búrkového systému. Naše územie je dnes relatívne v bezpečí, ale silné búrky by mohli večer udrieť na severné Rakúsko a južné Česko, kde numerické modely očakávajú možný vznik MCS systému, ktorý by mohol priniesť aj bow echo.

očakávané nárazy vetra dnes večer
očakávané nárazy vetra dnes večer

Búrky udrú na Slovensko zajtra

Na našom území sa zatiaľ očakáva relatívne pokojné počasie i keď bude stále pekelne horúco. Piatkové teploty by mali byť ešte o čosi vyššie ako dnes a v najteplejších lokalitách Slovenska sa môžu dostať až k hranici +38 °C.

Už zajtra popoludní sa však na západe a severe očakáva tvorba búrok. Búrky hrozia na severe najmä v horských oblastiach a malo by sa jednať prevažne o predfrontálne búrky. Na západe by mohli byť počas popoludnia búrky aj intenzívnejšie.

Nebezpečné búrky sa očakávajú zajtra od 16:00 na väčšine západného Slovenska, predovšetkým však na krajnom západe. V noci na sobotu by nad západné Slovensko mohla prísť ďalšia vlna nočných búrok.

Počas soboty sa studený front dostane ďalej nad naše územie a búrky, prípadne zrážky sa už budú vyskytovať na viacerých miestach.

Situácia je však stále pomerne komplikovaná a nejasná a vzhľadom na silu aktuálneho búrkového systému, ktorú numerické modely moc neočakávali nemožno vylúčiť, že dôjde k zmene a nejaké búrky by sa mohli vyskytnúť už aj dnes. Sledujte preto postup výrazného búrkového systému cez Rakúsko TU.