PRVÉ INFO: Slovensko zasype sneh. Sneženie mieri ku nám. Prinesie aj 20 cm

09.02.2021 o 17:38 - Peter Minárik
  • Článok

Aktuálne sa na našom území vyskytuje sneženie a to predovšetkým na juhu nášho územia, no na zajtrajší deň sa črtá oveľa výraznejšia snehová nádielka, ktorá zasype mnohé oblasti nášho územia. Najhoršie by to mohlo byť na severozápade a severe nášho územia. Čo sa čaká ?

PRVÉ INFO: Slovensko zasype sneh. Sneženie mieri ku nám. Prinesie aj 20 cm

V týchto chvíľach sa na našom území vyskytuje pomerne výraznejšie sneženie, ktoré prináša sneh najmä na juh a západ Slovenska. Problémom je však to, že teploty sa pohybujú nad bodom mrazu, a tak sa snehová pokrývka udržuje ťažšie. Napriek tomu sa vytvára a vytvárať sa bude najmä večer na východe, kam sneženie postupne dorazí.

Počasie sa však na Slovensku nezlepší ani nasledujúci deň, ba priam naopak. V porovnaní s dnešným dňom nás počas zajtrajšieho dňa čakajú ešte výraznejšie zrážky, ktoré opäť prinesú problémy.

Zrážky sa na naše územie začnú nasúvať zajtra v ranných hodinách od juhozápadu. Tieto zrážky budú súvisieť s ďalšou postupujúcou oblasťou tlakovej níže.

Na našom území by sa malo jednať prevažne od dážď. To však nebude platiť pre severnú polovicu nášho územia a severozápadné partie Slovenska, kde sa očakáva sneženie. Dážď sa tak vyskytne predovšetkým v Podunajskej nížine, na juhu stredného Slovenska, či vo Východoslovenskej nížine, zatiaľ čo na zvyšku územia bude snežiť.

Zajtra okolo poludnia bude snežiť predovšetkým na severe Banskobystrického kraja, kde sneženie bude prinášať prvé centimetre nového snehu a bude prinášať prvé problémy na našich cestách.

V priebehu popoludnia sa však postupne zrážky rozšíria nad celé severné a severozápadné Slovensko, kde by malo začať snežiť výdatnejšie. Súčasne začne do našej oblasti od severozápadu prenikať chladnejší vzduch a podvečer sa sneženie začne vyskytovať už aj na Záhorí, či v okolí Bratislavy.

Zrážky budú najvýraznejšie najmä zajtra vo večerných hodinách, kedy by mohol sneh pribúdať s rýchlosťou až 3 cm za hodinu. 

Najvýdatnejšie sneženie sa jednoznačne očakáva na česko-slovenskom pohraničí a na juhu Poľska. Pred snežením varujú aj Česi, kde vydali výstrahu 1. stupňa. Napadnúť by tu mohlo až 10 cm snehu. 

Ustávanie sneženie sa na našom území očakáva až počas noci na štvrtok. Dovtedy by na našom území mohla pribudnúť celkom výrazná snehová nádielka. Napadne prevažne do 10 cm, ale na severozápade, predovšetkým na Považí, na Kysuciach a na Orave môže pripadnúť aj viac ako 10 cm, na severe Banskobystrického kraja ojedinele až 20 cm snehu. Kde bude snežiť a v ktorých oblastiach napadne aj sneh nájdete v galérii.

Najnovšie správy