Prvé prognózy meteorológov: Aká bude zima 2020 v Európe?

07.10.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

V týchto dňoch vyšli prvé prognózy meteorológov, ktoré naznačujú, aká bude tohtoročná zima 2020/2021 v Európe. Čaká nás veľa snehu ? Budú v Európe veľmi mrazivé dni ? Pozrite si prvé predpovede. 

Prvé prognózy meteorológov: Aká bude zima 2020 v Európe?
Prognóza na zimu 2020/2021 podľa modelu Met Office UK. Zdroj: UKMO/Severe Weather Europe

V týchto dňoch zaujíma čoraz viac ľudí informácia o tom, aká zima nás túto sezónu čaká. Na úvod vám však prezradíme, že predpovede ani v 21. storočí nie sú také precízne a dokonalé, aby sme vedeli predpovedať, ako presne bude napríklad na Štedrý deň. Aké počasie nás čaká v ten, či oní deň nie je možné, no je možné predpovedať očakávaný charakter zimy a to na základe aktuálnych dejov a procesov v atmosfére a v našich oceánoch.

Pre tých, ktorí majú radi miernejšiu zimu, máme dobré správy. Prvé prognózy totiž naznačujú, že nás tohto roku čaká teplotne miernejšia zima, avšak bude dostatočne vlhká na to, aby bolo aj dosť snehu. 

Neznamená to však, že počas zimného obdobia sa neobjavia studené fronty, veľmi chladné dni či výdatné sneženie a pod. V globále však prognózy napovedajú, že v priemere bude obdobie zimy (december-január-február) o niečo miernejšie než po minulé roky.

Na tejto prognóze sa viac-menej zhodli viaceré modely, ako napríklad model ECMWF či Met Office. Žiadnu dlhodobú predpoveď však nemožno považovať za úplne spoľahlivú. 

Prognóza na zimu 2020/2021 podľa modelu ECMWF. Zdroj: ECMWF/Severe Weather Europe
Prognóza na zimu 2020/2021 podľa modelu ECMWF. Zdroj: ECMWF/Severe Weather Europe

V Európe sa podľa týchto prognóz na väčšine kontinentu očakávajú skôr nadpriemerné teploty, studené fronty a prieniky chladnejšieho vzduchu by mali byť v Európe menej časté.

Na pevnine sa očakávajú normálne až vlhšie podmienky, čiže snehu by podľa prvých prognóz mohlo byť počas zimného obdobia dostatok, samozrejme, pokiaľ sa teploty nevyšplhajú nad 0 °C.

Vo vnútrozemí sa očakáva relatívne pokojnejšia zima, pričom nevyspytateľnú zimu môžu mať najmä obyvatelia Britských ostrovov a Škandinávie, kde sa predpovedá búrlivejší charakter počasia.

Vyhliadky na tohtoročnú zimu tak v našej oblasti vyzerajú pomerne sľubne. Numerické modely počítajú s tým, že tohtoročná zima by mala byť na úrovni priemerných zím v našej oblasti a to znamená, že by sme sa snehu mali v nížinách tento rok dočkať.

Najnovšie správy