Prvé sneženie príde v nedeľu a pridajú sa mrazy. V nížinách nás čaká a

Článok
Doslova besnenie počasia nás čaká v priebehu nasledujúceho víkendu. Je najvyšší čas prezuť pneumatiky. Napadne prvý sneh a prídu mrazy.

Stredná Európa sa počas nasledujúceho víkendu dostane do mimoriadne zaujímavého rozloženia tlakových útvarov. Nad Pobaltím sa prehĺbi mohutná tlaková níž. Tlak v jej strede poklesne až pod 970 hPa, čo sú veľmi výrazné hodnoty. Súčasne sa nad Britskými ostrovmi zvýrazní tlaková výš v ktorej strede vystúpi tlak nad 1030 hPa. Tlakový gradient tak bude až cez 60 hPa a takýto rozdiel sa obvykle prejavuje na silnom vetre. Ten bude v Európe počas víkendu doslova besnieť a netýka sa to len hôr.

Čo je ešte zaujímavé je, že sa nad Európu prepadne po prvý krát mimoriadne studená, arktická masa vzduchu, ktorá prinesie prvé sneženie a mrazy aj do nižších polôh. Čaká nás tak zimné počasie.

Nepriaznivé počasie už od piatka

Cez naše územie dnes postupuje studený front. Ten na mnohé miesta nášho územia prinesie dážď, pričom od výšky 1400 m n.m. začne aj snežiť. Studený front prinesie výrazný kontrast vzduchových hmôt a tak sa môžu objaviť aj búrky.

V sobotu cez naše územie začne postupovať frontálny systém, ktorý prinesie vietor, dážď a ochladenie. V sobotu to však bude ešte relatívne ,,príjemné,,. Naše územie ovplyvní teplý front tohto frontálneho systému. Na celom území počítajte so zamračeným počasím a najmä na severe bude pršať alebo sa budú vyskytovať prehánky.

V nedeľu to však už prepukne naplno. Začne postupovať studený front a počasie bude mimoriadne nepriaznivé.

Vietor dosiahne silu orkánu

V nedeľu v ranných a dopoludňajších hodinách sa začne prejavovať silný tlakový gradient na vzrastajúcej rýchlosti vetra. Na celom našom území bude veľmi silno fúkať.

 

Na západnom Slovensku dosiahnu nárazy silu mohutnej víchrice a to až cez 30 m/s. Na západnom Slovensku radšej ukotvite všetky predmety a autá preparkujte spod stromov. Očakáva sa totiž, že vietor bude spôsobovať materiálne škody.

Na strednom a východnom Slovensku bude vietor o čosi slabší, no stále veľmi silný. Nárazy môžu aj v nižších polohách presahovať rýchlosť 25 m/s.

Vietor by mal slabnúť popoludní a podvečer. V nižších polohách ustane, no na hrebeňoch hôr začne silnieť. Večer a v noci na pondelok môžu nárazy dosahovať až 40 m/s.

 

V noci na pondelok príde sneh

Za studeným frontom začne do našej oblasti v noci na pondelok prúdiť studený, arktický vzduch. Hranica sneženia poklesne na 800-900 m n.m., pričom na severe sa snehové vločky môžu objaviť už od 500 m n.m., ojedinele aj nižšie.

 

Nočná teplota bude klesať na +4 až -2°C. Na severných stranách hôr bude snežiť výraznejšie a napadne niekoľko centimetrov.

Na severnom Slovensku v pondelok ráno počítajte, že sa niekde zobudíte aj do bieleho rána a na cestách bude mimoriadne šmykľavo. Je tak najvyšší čas prezuť pneumatiky.

Mrazy čakajte na viacerých miestach

V pondelok počas dňa na našom území očakávajte len veľmi nízke teploty od +3 do +9°C. Na severe môže byť len slabo nad nulou.

Na severe sa aj počas dňa budú vyskytovať snehové prehánky, pod 600 m n.m. budú padať aj kvapalné zrážky, ktoré v noci na utorok môžu namŕzať. Na našom území totiž teploty poklesnú na +2 až -4°C, v dolinách a v kotlinách až do -7°C. V noci na utorok už teploty pod nulu poklesnú na väčšine územia.

 

Ďalšie zhoršenie počasia nás čaká počas sviatočnej stredy a opäť sa ochladí a dorazí aj sneženie. 

Už v nedeľu hrozí extrémny vietor, ktorý bude najsilnejší za uplynulé roky a spôsobí veľké materiálne škody. Viac o situácii si prečítajte TU.

img