Prvý letný mesiac za nami, ale tropických dní nad +30 °C bolo málo

02.07.2020 o 08:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Jún na Slovensku bol vo všeobecnosti teplý, avšak tropických dní s teplotami nad +30 °C bolo na prvý letný mesiac veľmi málo.

Prvý letný mesiac za nami, ale tropických dní nad +30 °C bolo málo
Foto: pexels

Tohtoročný jún bol podľa SHMÚ na Slovensku teplotne aj zrážkovo nadnormálny. Letných dní s teplotami viac ako +25 °C bolo na našom území pomerne dosť, avšak tropických dní bolo na daný mesiac málo.

Ručička teplomera sa najvyššie v mesiaci vyšplhala 13. júna vo Vysokej nad Uhom, kedy namerali +33,5 °C.

Teploty nad +30 °C vystúpili najviac v okolí Dudiniec, kde zaznamenali 5 tropických dní, v ostatných lokalitách ich bolo menej.

Napríklad v Hurbanove boli iba dva tropické dni a prvý deň s teplotou nad 30 °C v tomto roku bol na tejto stanici nameraný až 27. júna, čo je na dané pomery veľmi neskoro, informuje SHMÚ.

Letných dní bolo na Slovensku viac. Najviac ich bolo opäť v okolí Dudiniec. Priemerná teplota mesiaca pritom v nížinách dosiahla zväčša 19 až 20 °C.

Zdroj: SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Čo sa týka zrážok, jún sa niesol v pomerne búrlivom počasí, ktoré so sebou prinieslo pomerne dosť zrážok. Väčšinou spadlo 80 až 150 mm, čo znamená, že na väčšine územia skončil mesiac ako celok zrážkovo nadnormálny.

Najviac zrážok spadlo na stanici Muránska Huta - Predná hora, pričom mesačný úhrn tu dosiahol až 347,6 mm! K tomuto číslu prispeli najmä búrky z 28. júna, kedy za hodinu a pol spadlo až 125 mm zrážok.

Zdroj: SHMÚ
Zdroj: SHMÚ
Najnovšie správy