Pyreneje sužujú extrémne záplavy. Ulice sa premenili na rozvodnené rieky

10.01.2022 o 20:16 - Veronika Salayová

Pyreneje aktuálne trápia silné povodne. Výdatné zrážky a topiaci sneh sa postarali o extrémne povodne, ktoré dnes zasiahli viaceré oblasti na juhu Francúzska.

Pyreneje sužujú extrémne záplavy. Ulice sa premenili na rozvodnené rieky
Zdroj: Météo Pyrénées

Časti francúzskych Pyrenejí sa dnes ocitli pod vodou. Plusové teploty v kombinácii s výdatnou zrážkovou činnosťou sa postarali o to, že v Pyrenejach silný lejak spôsobil bleskové záplavy.

Napríklad v obci Augireine spadlo za posledných 24 hodín 126 mm zrážok a rovnaké množstvo spadlo aj v obci Luzenac na juhu krajiny. 

K povodniam výrazne prispelo aj topenie snehu v oblasti a vody tak na juhu Francúzska pribúdalo oveľa rýchlejšie. Za krátky čas sa rozvodnili viaceré francúzske rieky, ktoré sa následne vyliali z brehov a zaplavili viaceré obce.

Situácia sa bude ešte zhoršovať

Najhoršiu situáciu hlásia z obce Saint Girons, kde sa dnes ulice premenili na rozvodnenú rieku. Voda zaliala doslova všetko. 

Zlá povodňová situácia je aj v meste Toulouse, kde hladina rieky Garonne presiahla hranicu 3 metre a voda naďalej stúpa.

Rieka bude vo veľkomeste kulminovať zajtra, pričom nie je vylúčené, že dosiahne hranicu 4 metre. 

V oblasti naďalej zrážok pribúda a je pravdepodobné, že zlá situácia sa bude ešte zhoršovať. Pršať by malo prestať v priebehu noci na utorok. 

Nasledujúca noc bude v dotknutých oblastiach kritická.