Pyrenejský ľadovec Ossoue sa roztápa. Do roku 2050 nebude existovať

21.08.2020 o 14:04 - Ľubomír Franko
  • Článok

V Európe sa nenachádza veľké množstvo pevninských ľadovcov. Aj tie, ktoré máme, sa už v priebehu nasledujúcich rokov roztopia. Dôvodom sú klimatické zmeny.

Pyrenejský ľadovec Ossoue sa roztápa. Do roku 2050 nebude existovať

Ďalší horský ľadovec sa dostáva do obrovský problémov. Ľadovec Ossoue v Pyrenajách je každým rokom menší. Na starších fotografiách môžeme vidieť obrovské rozdiely v jeho rozlohe medzi rokmi 1895 a 2020.

Ústup ľadovca Osssoue viditeľný na historických fotkách, zdroj: Météo Pyrénées
Ústup ľadovca Osssoue viditeľný na historických fotkách, zdroj: Météo Pyrénées

Podľa Pyrenejského observatória klimatických zmien (l’observatoire Pyrénéen du Changement climatique) sa v rokoch 2002 až 2019 zmenšila priemerná hrúbka ľadovca o 30 metrov a jeho rozloha sa zmenšila z 58 na 32 hektárov. 

Priemerná hrúbka síce klesla o 30 metrov, no najväčšia zmena bola pozorovaná na prednej strane ľadovca. Tá totiž klesla miestami až o 125 metrov.

Od roku 1830 ustúpil ľadovec o viac ako 2 a pol kilometra, pričom momentálne zostáva zaľadnená už len jeho vrchná časť, ľadovcový kar. Očakáva sa, že do roku 2035 až 2050 sa úplne roztopí.

Vedci z Pyrenejského observatória klimatických zmien upozorňujú, že podobný osud čaká väčšinu horských ľadovcov. Príkladom je Venezuela, ktorá už čoskoro stratí svoj jediný horský ľadovec, písali sme o tom tu.

Horské ľadovce kedysi dávno tvarovali aj naše Tatry. Počas štvrtohôr sme vo Vysokých Tatrách mali až 41 horských ľadovcov. Najdlhší z nich, v Bielovodskej doline, bol dlhý 19 kilometrov a miestami hrubý až 280 metrov. Dnes zostala po ňom už len dolina v tvare "U".

Najnovšie správy