Rakúskom postupujú búrky. Zaznamenali bow echo s vetrom cez 100 km/h

23.05.2020 o 18:01 - Veronika Andrejková
  • Článok

Rakúskom postupuje línia búrok, ktorá prináša extrémne poveternostné javy. Silný vietor presahuje v nárazoch aj 100 km/h.

Rakúskom postupujú búrky. Zaznamenali bow echo s vetrom cez 100 km/h

Jedným z extrémnych a najnebezpečnejších javov je aj bow echo. To sprevádza veľké búrkové systémy, ktoré za začali dnes tvoriť v Nemecku a aktuálne postupujú Rakúskom. 

Bow echo vzniká vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti smeru prúdenia konvektívneho systému, často vzniká silné prúdenie do tylovej časti búrky a dosiahne na radare tvar luku (pozn. bow - luk). 

zdroj: wetteronline.de
zdroj: wetteronline.de

Tento jav vznikol dnes v južnom Nemecku, konkrétne v oblasti Bavorska. Intenzívne búrky sa v tejto chvíli presúvajú už severozápadným Rakúskom. Tam už namerali aj silný nárazový vietor.

V Innsbrucku fúkalo zatiaľ najsilnejšie, zaznamenali tam náraz o rýchlosti 104 km/h, tento vietor ale nesúvisel s búrkami.

Silný vietor láme stromy a dáva zabrať hlavne hasičom, nie je vylúčené, že tento jav sa môže vyskytnúť aj tu.

Silné búrky sprevádza aj krupobitie a výdatný dážď. Búrky vznikli aj na juhu Česka, v Temelíne napršalo v priebehu hodiny až 31 mm zrážok. Za ďalšiu hodinu, medzi 17:00 a 18:00 tam napršalo ďalších 7 mm, celkovo tam búrky teda priniesli už takmer 40 mm.

Zdroj: ČHMÚ
Zdroj: ČHMÚ

Najhoršia situácia z pohľadu škôd je zatiaľ v Nemeckom Bavorsku, no podobne na tom bude neskôr aj Rakúsko.

Situáciu budeme podrobne sledovať. Aktuálnu polohu zrážok môžete sledovať aj na našom iRadare.

Najnovšie správy