Ráno dorazia výdatné zrážky, ktoré ukončia sucho. Kde sa ich dočkajú medzi prvými?

29.07.2022 o 20:34 - Dominik Cenkner

Aktuálna vlna horúčav sa blíži k svojmu koncu. Nad západnou časťou Slovenska ju už ukončili početné búrky. Už o pár hodín však dorazia aj ďalšie zrážky, ktoré na mnohých miestach zmiernia dlhotrvajúce sucho.

Ráno dorazia výdatné zrážky, ktoré ukončia sucho. Kde sa ich dočkajú medzi prvými?
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Už v priebehu dnešného dňa k nám nad strednú Európu od západu postupoval zvlnený studený front, pred ktorým na Slovensko prúdil teplý vzduch.

Tento spomínaný front už o pár hodín dorazí priamo nad našu oblasť. Navyše sa na ňom nad Maďarskom a Rumunskom prehĺbi tlaková níž.

Dočkáme sa preto zmeny počasia. Bude oblačno až zamračené, len na juhovýchode bude aj zmenšená oblačnosť. Postupne sa na celom území rozprší, pričom miestami môže ísť o výdatnejšie zrážky.

Maximálna denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí od +20 °C do +26 °C. Ojedinele na juhu stredného Slovenska, v Košickom kraji, na Šariši a na Hornom Zemplíne bude teplejšie, od +26 °C do +32 °C.

Zmena počasia tak prinesie aj ochladenie. Najmä na západe sa oproti dnešnému dňu ochladí aj o 10 °C.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

Kde sa dočkajú zrážok ako prví?

Zrážky nad naše územie dorazia od juhozápadu. Najskôr sa ich tak dočkajú obyvatelia na Záhorí, pričom diať sa tak bude po 2. hodine v noci.

Pásmo zrážok sa bude presúvať na severovýchod. V priebehu soboty možno preto so zrážkami postupne počítať na celom území.

Najvýdatnejšie by malo pršať v Trenčianskom a Žilinskom kraji, na juhu západného a stredného Slovenska a popoludní a k večeru aj na juhu východného Slovenska.

Úhrn zrážok za sobotu 30. júla, zdroj: imeteo.sk
Úhrn zrážok za sobotu 30. júla, zdroj: imeteo.sk

Práve posledná spomenutá oblasť bojuje so suchom azda najviac. Dokazuje to aj porovnanie satelitných záberov z rovnakého obdobia spred dvoch rokov. Viac podrobností pre vás chystáme v samostatnom článku.

Postup zrážok či prípadných búrok môžete sledovať aj naživo. K dispozícii je vám náš iRadar.