Ráno sa rozprší, dorazí aj sneženie. Pozrite si, kde bude padať sneh

21.12.2020 o 21:54 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas utorku dorazí na Slovensko teplý front. Ten prinesie početnejšie zrážky, ktoré by mali byť prevažne dažďové. Na viacerých miestach bude aj snežiť či vyskytovať sa mrznúci dážď. Pozrite si, aké počasie bude u vás. 

Ráno sa rozprší, dorazí aj sneženie. Pozrite si, kde bude padať sneh

V priebehu utorka postúpi od západu nad naše územie teplý front, spojený s brázdou nízkeho tlaku vzduchu tiahnucou sa od Škandinávie až nad naše územie. Front prinesie početné zrážky, ktoré rozrušia inverznú vrstvu.

Prvé zrážky prinesie front už v ranných hodinách, najskôr na západ Slovenska. Tam by malo ísť výlučne o zrážky v kvapalnom skupenstve.

Synoptická predpoveď na utorok, zdroj: CHMI
Synoptická predpoveď na utorok, zdroj: CHMI

Postupne sa bude front presúvať ďalej nad stredné Slovensko, kde by približne od 500 metrov nad morom malo začať snežiť. Okolo poludnia sa dostane front aj nad východné Slovensko, kde by malo snežiť miestami už od 400 metrov.

V týchto oblastiach sa očakáva sneženie, zdroj: Meteologix
V týchto oblastiach sa očakáva sneženie, zdroj: Meteologix

V nižších polohách ako 500 metrov nad morom, na východe nižšie ako 400 metrov nad morom, by malo ísť prevažne o zrážky kvapalné, ktoré ale môžu miestami namŕzať.

Okrem dažďa, prípadne sneženia vo vyšších polohách, môže problémy spôsobovať aj poľadovica. Tá sa očakáva najmä na Kysuciach, Orave, v Liptovskej kotline a na Spiši. Ojedinele sa môže vyskytnúť aj inde, ale najmä v polohách okolo 400-500 metrov.

Za frontom sa začne štandardne otepľovať. Teplota začne stúpať od západu. Do večera by malo byť na celom území Slovenska nad nulou. Na strednom a západnom Slovensku by sa malo otepliť na +4 až +8 °C, na východe bude ešte chladnejšie, tam sa oteplí až nadránom.

V stredu by mali byť teploty už nad nulou, no na mnohých miestach očakávame prehánky alebo občasný dážď.

Počasie sa ,,umúdri" až na 1. Sviatok vianočný, kedy prejde cez naše územie studený front, ktorý by mal priniesť výrazné ochladenie a sneženie aj do nižších polôh.

Najnovšie správy