Eta bola zároveň prvou búrkou, ktorá udrela na Floridu, za posledných 22 rokov. Posledným systémom, ktorý dosiahol Floridu, bol Mitch v roku 1998.

Dopady tropických búrok a hurikánov v tohtoročnej sezóne hurikánov. Zdroj: Severe Weather Europe
Dopady tropických búrok a hurikánov v tohtoročnej sezóne hurikánov. Zdroj: Severe Weather Europe

Tropická búrka Eta vznikla ešte 1. novembra. Po dosiahnutí silu hurikánu 4. kategórie, kedy spustošila Nikaraguu, spôsobila veľké škody a enormné zosuvy pôdy v celej Strednej Amerike. Podľa posledných údajov počet obetí sa vyšplhal na 180.

Eta však ešte neskončila. Zamierila si to na Kubu, kde opäť spôsobila značné škody, a odtiaľ si to zamierila na Floridu, kde udrela v nedeľu večer. 

Eta by sa mohla v priebehu nasledujúcich dní opäť stať hurikánom a dostať sa do priaznivých oceánskych podmienok šíriacich sa po východnom Mexickom zálive. Eta by sa mohla koncom tohto týždňa priblížiť k pobrežiu Mexického zálivu na Floride a dosiahnuť pevninu.

Povrchové teploty mora zostávajú v západnom Atlantiku veľmi vysoké, a na niektorých miestach dosahujú takmer +30 °C. Voda v Mexickom zálive, kam smeruje aj Eta, je taktiež nadpriemerne teplá. Takéto podmienky preto veľmi podporujú rýchly alebo dokonca výbušný výskyt búrok. 

Eta pri prechode v týchto teplejších vodách môže opäť rýchlo zosilnieť, a dokonca v stredu dosiahnuť silu hurikánu 1. kategórie. Ak by sa prognózy naplnili, Eta by opäť udrela na pevninu USA koncom týždňa na pobrežie Alabamy či severnej Floridy.