Rekordy pokorené! Máme za sebou najhorúcejšie leto v histórii

16.09.2020 o 15:50 - Veronika Salayová

Tohtoročné meteorologické leto na severnej pologuli, t. j. od júna do augusta, bolo najteplejším letom v histórii meraní. 

Rekordy pokorené! Máme za sebou najhorúcejšie leto v histórii
Ilustračné. Foto: unsplash

Vedci z Národnej oceánskej a meteorologickej služby (NOAA) potvrdili, že tohtoročné meteorologické leto, od začiatku júna do konca augusta, bolo rekordne horúce. Na severnej pologuli máme za sebou najteplejšie leto v histórii meraní. 

Čo sa týka obdobia od januára do augusta, tak tento rok je zatiaľ druhým najteplejším polrokom. V tomto období bola priemerná teplota o +1,85 °C vyššia ako dlhodobý priemer z 20. storočia. Najteplejšie roky ako celok boli roky 2016 a 2019. 

Na južnej pologuli síce panovala zima, ale tá bola v celku teplá. Zimné obdobie na južnej pologuli bolo tretie najteplejšie v histórii meraní, a to s teplotou +0,92 °C nad dlhodobým priemerom z 20. storočia.

Tohtoročný august bol takisto mimoriadne horúci. Podľa odborníkov bol august 2020 druhým najteplejším augustom v histórii meraní na svete.

Podľa údajov NOAA bola priemerná teplota povrchu pevniny a oceánov v auguste 2020 na celom svete o 0,94 °C nad dlhodobým priemerom pre 20. storočie.

Priemerná teplotná odchýlka za jún až august 2020. Zdroj: NOAA
Priemerná teplotná odchýlka za jún až august 2020. Zdroj: NOAA

Národné informačné centrá o životnom prostredí NOAA založené na štatistických údajoch predpovedajú, že rok 2020 bude s najväčšou pravdepodobnosťou patriť medzi päticu najteplejších rokov v histórii.