Rekordy sa lámu: Rok 2020 môže byť najteplejším rokom v histórii

22.06.2020 o 14:15 - Veronika Salayová
  • Článok

Od začiatku roka vo viacerých krajinách sveta zaznamenávajú nadpriemerné teploty, ktoré neraz prekonali rekordné hodnoty. Rok 2020 by mohol byť najhorúcejším rokom na Zemi v histórii meraní. 

Rekordy sa lámu: Rok 2020 môže byť najteplejším rokom v histórii
Ilustračné. Foto: unsplash

Meteorológovia z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru ešte v apríli predpovedali, že rok 2020 by mohol byť najteplejším na Zemi v histórii meraní. Predpovedali, že šanca je až 75 %-ná. 

Po troch mesiacoch od prognóz národného úradu to vyzerá tak, že vysoká šanca na najhorúcejší rok 2020 je stále aktuálna. 

Aj podľa českého meteorológa Martina Žáka má tento rok dobre našliapnuté k tomu, aby sa stal najteplejším od začiatku globálnych prístrojových meraní od roku 1880.

„Máme za sebou celosvetovo najteplejší máj a január. Február, marec a apríl skončili na druhom mieste. Obdobie od januára do mája 2020 je druhým najteplejším, a to tesne po roku 2016. Lenže v roku 2016 prebiehalo tzv. Super El Niño, tzn. jav, ktorý vedie k uvoľneniu ohromného množstva tepla v tropickom Pacifiku, čo sa následne prejavuje oteplením atmosféry. Tento rok však El Niño neprebieha,“ uvádza Martin Žák pre In-počasí.

Najväčšie otepľovanie tento rok hlási najmä západná Sibír. Máj tam bol asi o +6 °C teplejší ako dlhodobý priemer. Vlna horúčav máji tam bola natoľko enormná, že na niektorých miestach teploty prevyšovali priemer až o neuveriteľných +25 °C.

Teploty stúpajú a rekordy sa lámu aj v júni. Napríklad v malej ruskej dedinke Verchojansk za polárnym kruhom v sobotu 20. júna namerali rekordných až +38 °C.

Práve Sibír a Arktída zrejme budú hlavnou príčinou toho, prečo tento rok môžeme zažiť najhorúcejší rok v histórii meraní. 

Najnovšie správy