REPORT: V noci udreli tisícky bleskov a spadlo 70 mm zrážok

25.08.2019 o 15:35 - Peter Minárik
  • Článok

Západné Slovensko počas uplynulej noci zasiahli mimoriadne intenzívne búrky, ktoré boli sprevádzané najmä obrovskou bleskovou aktivitou. Spadli však aj výrazné zrážkové úhrny.

REPORT: V noci udreli tisícky bleskov a spadlo 70 mm zrážok

Na západe nášho územia sa dnes spalo ťažko. Mohutná blesková činnosť zasiahla predovšetkým Bratislavský a Trnavský kraj, no blýskalo sa aj inde.

Búrky sa tvorili vo veľmi teplom a vlhkom vzduchu, ktorý k nám prúdi po zadnej strane tlakovej výše so stredom nad západným Ruskom.

Práve z tohto teplého a vlhkého vzduchu brali búrky energiu pre svoj vznik. Prvé blesky sa začali objavovať na rakúsko-maďarskom pohraničí a postupne sa dostávali nad západ nášho územia. Postupne nás zasiahli ďalšie vlny búrok, ktoré postupovali od juhu a búrky zanikali v masíve Malých Karpát. Na animácii môžete vidieť ako to počas noci vyzeralo s bleskami.

Detektory bleskov zaznamenali počas uplynulej noci na našom území tisícky bleskových výbojov. Na západe Slovenska udrelo takmer 20 000 bleskov. 

Najvýraznejšie sa blýskalo medzi 2:00 až 4:00 kedy za 5 minút udieralo na západe priemerne 350 až 400 bleskov.

zaznamenané blesky do 2:00
zaznamenané blesky do 2:00
zaznamenané blesky od 2:00, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky od 2:00, zdroj: blesky.bourky.cz

Okrem výraznej bleskovej aktivity boli na našom území zaznamenané aj výrazné zrážkové úhrny. Tie zasiahli plošnejšie oblasti.

Najvýraznejšie zrážky sa vyskytli v Trnavskom kraji. Najvyšší úhrn bol zaznamenaný v Blahovej, kde spadlo až 74 mm zrážok. Nasleduje Sládkovičovo so 68 mm a Jaslovské Bohunice so 64 mm. V Bratislave spadlo 40 mm. 

Na súkromných staniciach však evidujú ešte výraznejšie úhrny. Napríklad vo Veľkej Mači až 89 mm.

zaznamenané zrážkové úhrny, zdroj: SHMÚ
zaznamenané zrážkové úhrny, zdroj: SHMÚ

Intenzívna búrková činnosť sa nášho územia nevzdá ani nasledujúce dni. Naďalej sa totiž budeme nachádzať v teplom a vlhkom vzduchu v ktorom sa budú tvoriť búrky. Tie hrozia každý deň.

Najnovšie správy