Unikátne zábery: Pozrite si rozsiahle zaplavené oblasti na Slovensku z družice

14.10.2020 o 18:57 - Veronika Salayová
  • Článok

Situácia na Slovensku je v dôsledku pretrvávajúcich zrážok a následných povodní veľmi vážna. Mnohé vodné toky sa dnes vyliali z brehov a ohrozili nielen majetky, ale aj životy ľudí.

Unikátne zábery: Pozrite si rozsiahle zaplavené oblasti na Slovensku z družice

Neutíchajúce zrážky za posledné dni spôsobili veľmi vážnu povodňovú situáciu takmer na celom Slovensku. Najviac zrážok za posledných 24 hodín spadlo v Smoleniciach, kde zrážkomery zaznamenali až 104,2 mm zrážok. Nepriaznivé počasie sa začne ukľudňovať večer.

Hydrologické výstrahy platia pre celé Slovensko, pričom výstraha najvyššieho 3. stupňa platí pre 17 okresov. Až na 16 staniciach platí 3. SPA, najhoršia situácia je Gemeri a Spiši, ale aj v Turci, na Hornej Nitre či na Záhorí.

Mnohé z riek z týchto oblastí sa vylievajú z brehov a spôsobujú rozsiahle záplavy. Na niektorých miestach bola situácia taká zlá, že obyvateľom museli evakuovať zo svojich domovov.

Na Spiši sa po nepretržitom dvojdňovom lejaku začali už včera podvečer vylievať toky v Gelnici, Krompachoch a v Markušovciach. Evakuovať ľudí museli hasiči napríklad dnes v Krompachoch, kde pre zaplavenú ulici muselo až 1000 ľudí dočasne opustiť svoje príbytky. Voda v Markušovciach zas odrezala od sveta dve dediny.

Nápoveda: Potiahni stredový posuvník na obrázku pre zobrazenie rozdielu medzi dňami.

Zaujímavosťou je, že rieky sa rozvodnili v priebehu jedného dňa. To, do akej miery sa niektoré vodné toky na našom území rozvodnili, dokonca vidieť aj z družice. Jedinečné družice Sentinel-1A a Sentinel-1B totiž využívajú radarové vlny na pozorovanie povrchu Zeme. Keďže radarové vlny prenikajú oblačnosťou, sú vhodným nástrojom na monitorovanie povodní.

Satelitné zábery ukazujú, ako vyzerali jednotlivé vodné toky v utorok skoro ráno a ako vyzerali dnes (v stredu) skoro ráno. 

Pršať na našom území prestane už dnes vo večerných hodinách. Dážď začne postupne slabnúť od juhu. 

Najnovšie správy