Rieky v Hongkongu v sebe skrývajú ekologickú hrozbu. O čo presne ide?

06.04.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na prvý pohľad to vyzerá, že Nové teritóriá sú jednou z najzelenších častí Hongkongu. Oblasť, ktorá hraničí s čínskou pevninou a tvorí väčšinu hongkongského územia, vyzerá ako svet neskutočne vzdialený od rušných ulíc a mrakodrapov. Aj ten však skrýva smutné tajomstvo, ktoré sa nedávno podarilo odhaliť vďaka novej štúdii.

Rieky v Hongkongu v sebe skrývajú ekologickú hrozbu. O čo presne ide?
Nové teritória, zdroj: trailsofindochina.com

Nové teritóriá sú jednou z troch hlavných oblastí Hongkongu. Ide prevažne o vidiecku oblasť s rozľahlými plochami poľnohospodárskej pôdy, zelení, močiarov, hôr parkov i riek. Región by mal preto predstavovať pomyselné „zelené pľúca“ Hongkongu.

Realita je však oveľa znepokojujúcejšia. Rieky, ktoré sa kľukatia touto sýto zelenou krajinou v skutočnosti „vydychujú obrovské množstvo skleníkových plynov.

Vyplýva to zo štúdie 15 miestnych vodných tokov, na ktorej pracovali čínski vedci. Na čo všetko pri nej prišli?

„Vody všetkých nami pozorovaných riek sú presýtené troma hlavnými skleníkovými plynmi - oxidom uhličitým, metanom a oxidom dusným,“ uviedol Derrick Yuk Fo Lai, profesor Čínskej univerzity v Hongkongu.

Nebezpečenstvo skryté v riekach

Spomínaný profesor Lai na margo štúdie dodal, že na niektorých miestach boli koncentrácie týchto plynov vo vode 4,5x vyššie než koncentrácie v atmosfére. Štúdia tak naznačuje, že rieky v tejto oblasti sú trvalým zdrojom atmosférických skleníkových plynov a môžu prispievať k otepľovaniu klímy.

Tím vedcov vďaka skúmaniu riek prišiel na to, že čím znečistenejšia bola rieka, tým väčšie boli jej emisie. Hlavnými znečisťovateľmi tamojších riek má byť odpad vypúšťaný z chovov poľnohospodárskych zvierat, zlé napojené odpady v starých budovách či množstvo objektov bez kanalizácie.

„Rozsah uhlíkových emisií je relatívne malý v porovnaní s tým, koľko sa uvoľňuje pri spaľovaní fosílnych palív. Avšak ani tento jav by sme nemali ignorovať a podceňovať,“ dodal Lai.

Prekvapivo sú vodné toky významným zdrojom skleníkových plynov po celom svete. Odhaduje sa, že rieky a potoky na celom svete uvoľnia ročne až 3,9 miliárd ton uhlíka každý rok. Ide o približne štvornásobne väčšie množstvo, než ktoré ročne emituje globálny letecký priemysel.

Najnovšie správy