Ročne vyhodíme miliardu ton jedla. Tretina sa ani nedostane k spotrebiteľovi

06.03.2021 o 19:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

Alarmujúca správa prišlo z OSN. Ročne vyhodíme na celom svete miliardu ton jedla. Emisie na jeho výrobu sú obrovské.

Ročne vyhodíme miliardu ton jedla. Tretina sa ani nedostane k spotrebiteľovi
foto: Purdue Agricultural Communication photo/Tom Campbell

Jedlo vyhodené v domácnostiach predstavuje hmotnosť 74 kg na každého jedného človeka vrátane malých detí. Je to enormné množstvo zbytočne vyhodených potravín. Pre lepšiu predstavu ide o 8 obedových porcií na domácnosť v priebehu jedného týždňa.

Správa OSN podáva doteraz najkomplexnejší odhad o plytvaní jedlom na našej planéte. Číslo jedna miliarda ton predstavuje až dvojnásobok toho, čo odhadli odborníci pri najhoršom možnom predpoklade. 

Tretina potravín sa ani nedostane k spotrebiteľovi

Odborníci sledovali aj to kde a ako sa jedlo vyhadzuje. Niektoré potraviny sa vyhadzujú už na farmách či pri prevoze a pravdepodobne až tretina potravín sa tak nikdy nedostane ku konečnému spotrebiteľovi a nikdy sa ani neskonzumuje.

Asi 17% potravín končí na skládkach odpadov. To komplikuje napríklad potravinovú pomoc pre chudobných ľudí a krajiny tretieho sveta.

Zbytočne vytvorené emisie CO2

Plytvanie potravinami však spôsobuje aj to, že zbytočne produkujeme emisie na ich pestovanie či distribúciu. Takto "zbytočne" vzniká asi 10% emisií CO2 ročne. Ak by sme to prirovnali ku krajine, tak by išlo o tretieho najväčšieho znečisťovateľa po USA a Číne.

Asi nikto z nás nekupuje potraviny, aby ich vyhodil, avšak tento odpad vzniká malým množstvom vyhodených potravín každý deň. To sa nám zdá zanedbateľné množstvo, ale po čase sa to môže vyšplhať na desiatky kilogramov ročne.

Riešenie je pritom úplne jednoduché. Kupovať len to, čo naozaj dokážeme spotrebovať a variť v presných množstvách. Pravidelne kontrolovať dátum spotreby potravín v chladničke či naučiť sa variť z toho, čo doma máme či do obchodu prísť s presným nákupným zoznamom. 

Najnovšie správy