Rok 2020 by mal byť ešte teplejší ako tento rok

23.12.2019 o 14:45 - V.S.
  • Článok

Podľa British Met Office bude aj budúci rok patriť k sérii najteplejších rokov v histórii meraní. Priemerná globálna teplota by podľa prognóz mala stúpnuť o viac ako +1 °C.

Rok 2020 by mal byť ešte teplejší ako tento rok
Odchýlky od priemernej globálnej teploty. Zdroj: NASA

Vedci spozorovali, že od čias industrializácie začala postupne stúpať priemerná globálna teplota. Posledné štyri roky, čiže od roku 2015, začala séria najteplejších rokov v histórii merania.

Podľa meteorologickej služby British Met Office bude trend globálneho prehrievania pokračovať aj naďalej.

Britskí odborníci predpokladajú, že priemerná globálna teplota bude v roku 2020 od +0,99 do +1,23 °C vyššia ako priemer. Centrálna odhadovaná hodnota je +1,11 °C.  

Údaje podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) naznačujú, že rok 2019 môže byť druhý alebo tretí najteplejší rok v histórii.

Od roku 1850 bol najteplejším rokom 2016 s odchýlkou od priemeru +1,16 °C. Vo väčšine sveta bola teplota mimoriadne vysoká.

Dôvodom teplotnej anomálie v roku 2016 bol okrem iného jav El Nino, ktorý je zodpovedný za pretrvávanie vysokej povrchovej teploty vody v rovníkovej zóne v Tichomorí. Podľa úradu Met je šanca na výrazný dopad na El Nino v roku 2020 nízka. 

Vedci sa obávajú, že priemerná globálna teplota sa nebezpečne blíži k priemeru +1,5 °C. Podľa mnohých vedcov je to prah, za ktorým zažijeme mnoho nebezpečných javov.

Dohoda, ktorá bola prijatá v hlavnom meste Francúzska v roku 2015, ustanovuje zastavenie globálneho zvýšenia priemernej teploty výrazne pod  +2 °C a snaží sa toto zvýšenie obmedziť na +1,5 °C.  

Odborníci tvrdia, že na dosiahnutie tohto cieľa svet musí definitívne znížiť emisie skleníkových plynov.

Najnovšie správy