Rukavice a rúška končia v oceánoch: Ochrancovia bijú na poplach

11.05.2020 o 10:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Pandémia ochorenia Covid-19 odštartovala masívnu výrobu plastových ochranných pomôcok, ako sú gumené rukavice a jednorazové rúška. Tie však z veľkej časti končia v oceánoch, upozorňujú ochranári. 

Rukavice a rúška končia v oceánoch: Ochrancovia bijú na poplach
Ilustračné. Foto: Reuters

Po vypuknutí pandémie koronavírusu sa po celom svete začalo apelovať na ľudí, ako sa chránili pred nákazou rukavicami a rúškami. Dopyt po týchto ochranných pomôckach mnohonásobne stúpol na celom svete a s nimi, samozrejme, aj samotná výroba.

Podľa štúdií skončí každý rok v oceánoch až 8 miliónov ton plastového odpadu, pričom tento stav je každým rokom kritickejší. Pandémia stav oceánov s veľkou pravdepodobnosťou zhorší – rúška a rukavice vo veľkej miere končia práve v oceánoch.

„V súčasnosti čelíme najmä ohrozeniu verejného zdravia. Musíme si však uvedomiť, že záleží aj na odpade, ktorý prináša táto pandémia. Vieme, že na svete je veľa miest, kde sa nedokážu vysporiadať s týmto odpadom. Je to škodlivé pre zdravie ľudí, oceány a životné prostredie,“ uviedol Nick Mallos z neziskovej organizácie Ocean Conservancy.

Ďalším problémom je, že niektoré krajiny v čase krízy upustili od zákazov súvisiacich s plastovými výrobkami na jedno použitie. 

Vo Veľkej Británii napríklad pozastavili poplatky za plastové tašky, v niektorých amerických štátoch zas zakázali používanie výrobkov na viacnásobné použitie v snahe zabrániť šíreniu vírusu.

Podľa Mallosa ochranárom robí starosti aj skutočnosť, že niektorí podnikatelia využívajú túto príležitosť na predaj jednorazových produktov, ktoré označujú za bezpečnejšie v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19, čím spotreba plastových výrobkov narastá. 

Najnovšie správy