Sacramento kvôli požiarom najznečistenejšie mesto na Zemi

17.11.2018 o 17:24 - Sacramento - Ľ.F.
Článok

Mohutné požiare naďalej sužujú viaceré oblasti západného pobrežia USA. Mohutný požiar Camp Fire si vyžiadal desiatky obetí, no aj katastrofálne zhoršil kvalitu ovzdušia v oblasti. Mesto Sacramento sa stalo mesto s najznečistenejším vzduchom na našej planéte.

Sacramento kvôli požiarom najznečistenejšie mesto na Zemi

Mohutný požiar Camp Fire, ktorý vypukol ešte 8. novembra neďaleko mesta Paradise, severne od Sacramenta, si vyžiadal už 63 obetí. Stal sa tak najsilnejším a najničivejším požiarom v histórii Kalifornie. 

Intenzívny požiar sa stále nepodarilo dostať pod kontrolu a naďalej horí. Dym sa kvôli tlakovej výši udržiava v nižších polohách a spôsobuje, že oblasť Kalifornie je čo sa týka vzduchu najznečistenejšia oblasť na svete. 

Dokazuje to tabuľka koncentrácie častíc PM2.5, v ktorej sa nachádza prvých 10 najznečistenejších miest na Zemi. Na prvú pozíciu sa dostalo mesto Sacramento s koncentráciou 225,4  μg/m.

Zaujímavosťou však je, že v top 10 miest na svete sa nachádzajú až 4 mestá z Kalifornie. Okrem Sacramenta sú to Oakland, San Francisco a San Jose. Takto to napríklad vyzeralo v oblasti San Francisca. 

Požiare budú až minimálne do konca novembra spôsobovať veľmi zlú kvalitu ovzdušia, miestne úrady preto do oblasti neodporúčajú cestovať. Požiare sú prísne sledované družicami ale aj hasičmi v teréne.