Schyľuje sa ku katastrofe? V mori číhajú tisícky toxických sudov

15.04.2021 o 16:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Vo vodách pri Los Angeles sa nachádzajú státisíce sudov plných toxického odpadu. V telách morských živočíchov dokonca našli aj karcinogénne látky. 

Schyľuje sa ku katastrofe? V mori číhajú tisícky toxických sudov
Foto: IFLscience

Pri pobreží južnej Kalifornie číha málo známa ekologická katastrofa. V polovici 20. storočia sa morské dno niekde medzi Long Beach a ostrovom Catalina stalo miestom hlbokomorskej skládky. 

Aj keď sa tento postup zastavil pred desiatkami rokov, morské dno je stále posiate státisícmi sudov naplnených odpadom, vrátane mnohých, v ktorých sa nachádza teraz zakázaný pesticíd dichlórdifenyltrichlóretán (DDT). 

Zrejme ide o karcinogénnu látku

Tento kedysi veľmi rozšírený insekticíd sa stal neslávne známym pre svoje environmentálne vplyvy a vplyv na zdravie zvierat i ľudí. Aj keď veľká časť jeho účinkov na zdravie nie je dodnes celkom objasnená, súvisí DDT s mnohými problémami s reprodukciou a je považovaný za karcinogénny pre ľudí. Po tom, čo vyšli najavo tieto početné problémy, USA zakázalo používanie DDT v roku 1972.

V povojnovom období sa spoločnosť Montrose Chemical Corporation z Los Angeles stala najväčším dodávateľom DDT na svete Nielen, že spoločnosť púšťala tony DDT do oceánu cez miestnu kanalizačnú sústavu, ale podľa správy každý mesiac v rokoch 1947 až 1961 vyhodili do oceánu odhadom 2 000 až 3 000 barelov odpadu súvisiaceho s DDT.

Americká rada pre kontrolu kvality v 80. rokoch odhadla, že na dne oceánu pri pobreží Los Angeles sa nachádza 500 000 barelov s DDT.

Zvieratá majú vo svojich telách DDT

Na celú vec sa postupne zabudlo, až kým vedci z Marine Mammal Center Sausalito nezverejnili štúdiu o tom, že zo vzorky 400 uškatcov kalifornských až takmer 25 % z nich malo rakovinu

Foto: IFL science
Foto: IFL science

Vedci v ich tuku našli prekvapivo vysoké množstvo DDT a PCB, a aj ďalších látok znečisťujúcich životné prostredie.

Štúdia dokonca dospela k záveru, že ich zistenia budú mať pravdepodobne vplyv aj na ľudské zdravie.

Najnovšie správy