September bol teplotne nadnormálny. Miestami bola teplota o +3,2 °C vyššia od normálu

03.10.2020 o 20:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Prehupli sme sa do nového mesiaca a tak sa patrí obhliadnuť sa späť za tým predchádzajúcim. September priniesol zväčša slnečné a aj poriadne teplé počasie. To sa zmenilo až v jeho závere.

September bol teplotne nadnormálny. Miestami bola teplota o +3,2 °C vyššia od normálu
Ilustračné, Foto: pixabay.com

Práve v období od 25. do 30. septembra sa vyskytli najvýdatnejšie zrážky. V ostatných dňoch však na daný mesiac prevládali nadnormálne teploty a bohatý bol aj slnečný svit.

September preto skončil ako teplotne nadnormálny. V nížinách bola teplota od +1,3 °C do +2,2 °C vyššia než je dlhodobý priemer. Ešte teplejšie bolo na horách. Na Chopku bol uplynulý mesiac až o +3,2 °C teplejší než je hodnota normálu medzi rokmi 1981-2010. Zároveň tam s priemernou teplotou +7,1 °C mali najteplejší september od roku 1961.

Najvyššiu teplotu namerali 15. septembra v Topoľčanoch - +31,7 °C. Naopak najnižšiu 28. 9., a to -1,5 °C, zaznamenali  v Oravskej Polhore. Platné rekordy tak prekonané neboli.

Čo sa zrážok týka bol uplynulý mesiac viacmenej normálny, miestami nadnormálny. Viac ich spadlo v západnej časti Slovenska. Najvyšší úhrn zrážok namerali na stanici Pohronská Polhora, a to až 173,9 mm. Najnižší zasa v Hosticiach v okrese Rimavská Sobota - len 24,7 mm zrážok.

Október nám začal s chladnejším počasím a so zrážkami, ale dlhodobé predpovede hovoria o ďalšom teplom mesiaci. Ako to nakoniec dopadne nám však ukážu až dáta v závere mesiaca.

Najnovšie správy