Sever Slovenska zasiahnu výdatné zrážky. Napršať môže aj cez 40 mm

12.05.2020 o 15:47 - Ľubomír Franko
  • Článok

Na takmer štvrtine Slovenska sme k 10. máju pozorovali extrémne sucho a približne polovica územia eviduje výrazné až výnimočné sucho. Zrážky sú v tomto období mimoriadne potrebné a niektoré oblasti sa ich už čoskoro dočkajú.

Sever Slovenska zasiahnu výdatné zrážky. Napršať môže aj cez 40 mm

Počas stredy sa bude v oblasti strednej Európy vlniť rozsiahle frontálne rozhranie spojené s rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku vzduchu so stredom nad juhozápadom Európy. 

Frontálne rozhranie prinesie už v stredu večer aj na územie Slovenska zrážky, ktoré môžu byť po dlhej dobe aj výdatnejšie.

Najviac zrážok sa očakáva v páse od východného Česka ponad krajný sever Slovenska ďalej na juh Poľska. Tento pás by mal zasahovať najmä do severných oblastí Trenčianskeho kraja a do Žilinského kraja.

V týchto oblastiach môžeme od stredy do štvrtku očakávať od 30 do 50 mm zrážok.

Očakávaný úhrn zrážok do štvrtku, zdroj: Meteologix
Očakávaný úhrn zrážok do štvrtku, zdroj: Meteologix

Mimo spomínaného územia dáva šancu zrážkam najmä model ICON-EU, ktorý predpovedá do 20 mm zrážok aj na strednom Slovensku, v oblasti Banskobystrického kraja.

Juhozápad a východ Slovenska by sa veľa zrážok dočkať nemali, keďže pre dané oblasti sa modely na množstve zrážok do 5 mm zhodujú. 

Najnovšie správy