Mimoriadna situácia v Kórei: Vyčíňa tam jeden silný tajfún za druhým

03.09.2020 o 10:10 - Severná Kórea - Veronika Salayová
  • Článok

Na Južnú a Severnú Kóreu dnes ráno udrel tajfún Maysak. Len minulý týždeň na Kórejskom polostrove vyčíňal tajfún Bavi a už sa postupne formuje ďalší tajfún, ktorý by mohol udrieť obrovskou silou. 

Mimoriadna situácia v Kórei: Vyčíňa tam jeden silný tajfún za druhým
Tajfún Maysak. Zdroj: NASA/Severe Weather Europe

V priebehu pondelka tajfún Maysak prešiel japonskou Okinawou a začal výrazne zosilovať. Zamieril si to na sever priamo na Kórejský polostrov. Pred ničivým tajfúnom evakuovali viac ako 2200 obyvateľov Južnej Kórey. 

Tajfún Maysak dnes ráno zasiahol južné a východné pobrežie Južnej Kórey. Sila vetra bola kategorizovaná na číslo 4 z 5-bodovej  Saffir-Simpsonovej hurikánovej stupnice. Vietor dosahoval rýchlosť až 215 km/h. Tajfún však na pevnine už postupne zoslabuje.

Tajfún sa vo štvrtok ráno nachádzal v oblasti južne od mesta Kangnung a presunul sa nad Severnú Kóreu, kde aktuálne vyčíňa. Bližšie informácie zo Severnej Kórey zatiaľ nepoznáme.

Predpokladaná trasa tajfúnu Maysak. Zdroj: JWTC/TVN Meteo
Predpokladaná trasa tajfúnu Maysak. Zdroj: JWTC/TVN Meteo

V Južnej Kórei však o život prišla jedna žena po tom, ako ju usmrtilo sklo z rozbitého okna. Tajfún tam spôsobil rozsiahle výpadky elektrickej energie, priniesol niekoľkometrové vlny ktoré zaplavili pobrežné oblasti, a prívalové zrážky, ktoré okamžite spôsobili povodne. 

Minulý týždeň sa Južnou a Severnou Kóreou prehnal tajfún Bavi, ktorý taktiež spôsobil mnohé materiálne škod, obeť si však nevyžiadal.

Zdroj: Deutscher Wetterdienst
Zdroj: Deutscher Wetterdienst

To však nie je všetko. Nad Japonskom a Južnou Kóreou sa formuje tropická búrka, ktorá dostala pomenovanie Haishen. Tá by sa v priebehu dnešného dňa mohla zmeniť na ďalší tajfún. Podľa prognóz by mohla dosiahnuť silu kategórie 4 podľa Saffir-Simpsonovej hurikánovej stupnice. 

Je predpoklad, že Haishen by mohol byť najsilnejším tajfúnom sezóny 2020 a potencionálne by mohol zasiahnuť Japonsko už začiatkom budúceho týždňa.

Najnovšie správy