Severovýchodne od Nového Zélandu zaznamenali tri silné zemetrasenia. Jedno so silou 8,1

05.03.2021 o 00:25 - Dominik Cenkner
  • Článok

Tri silné zemetrasenia v priebehu ôsmich hodín vo štvrtok zaznamenali v oblasti severovýchodne od Nového Zélandu. Úrady museli dokonca vydať aj varovanie pred vlnou tsunami.

Severovýchodne od Nového Zélandu zaznamenali tri silné zemetrasenia. Jedno so silou 8,1
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Najsilnejšie zemetrasenie seizmológovia zaznamenali približne 965 km severovýchodne od Nového Zélandu. Konkrétne išlo o oblasť ostrovov Kermadec.

Epicentrum zemetrasenia, ktoré bolo zaznamenané vo štvrtok o 20:28 h nášho času, sa nachádzalo v hĺbke 19 km. Podľa úradov dosiahlo silu 8,1 magnitúdy.

Nešlo však o jediné zemetrasenie, ktoré v oblasti počas včerajšieho dňa zaznamenali. Zem sa tam triasla najskôr o sile 7,3 magnitúdy, neskôr silou 7,4.  

Úrady museli vydať aj varovanie pred vlnou tsunami. Dokonca aj na Novom Zélande ľudí vyzvali, aby sa zdržiavali na vyvýšených miestach. Úrady vyzvali východné pobrežie Severného ostrovu na Novom Zélande na urýchlenú evakuáciu.

Z oblasti Nového Zélandu sú hlásené už prvé vlny tsunami a viaceré fotografie ukazujú ústup mora, čo je predzvesť vlny tsunami.

Varovanie pred tsunami bolo vydaté prakticky v celom Tichom oceáne, dokonca aj v oblasti Čile a Peru v Južnej Amerike a vo viacerých štátoch Strednej Ameriky.

Varovanie pred tsunami, zdroj: PTWC
Varovanie pred tsunami, zdroj: PTWC

Varovné hlásenia obsahovali informáciu o vlnách do výšky vyše troch metrov, a to zvlášť pre Kermadecove ostrovy.

Situáciu budeme sledovať a o najnovších udalostiach vás samozrejme budeme informovať v ďalších článkoch

Najnovšie správy