Sezóna nočných svietiacich oblakov sa pomaly blíži k svojmu záveru

22.07.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Uplynulé dni a týždne priniesli radosť všetkým nadšencom nočnej oblohy. Pozorovať sa toho dalo a ešte stále dá, skutočne veľa. S nočnými svietiacimi oblakmi sa však nateraz budeme musieť rozlúčiť.

Sezóna nočných svietiacich oblakov sa pomaly blíži k svojmu záveru
Ilustračné. Foto: gofororbit

Nočné svietiace oblaky sú krásnym prírodným úkazom, ktorý sa dá sledovať nad našim územím niekoľko týždňov v období letného slnovratu.

Odborne sa tieto oblaky nazývajú noctilucenty, avšak s bežnými oblakmi nemajú nič spoločné. Kým bežné oblaky sa nachádzajú vo výške do 12 km, nuctilucenty sú položené až šesťkrát vyššie, a to vo výške približne 83 km.

V tejto výške sa vyskytujú bežne, avšak sú pre nás neviditeľné. Zahliadnuť sa dajú len vtedy, keď ich nasvieti slnečné svetlo zospodu, čiže pri vychádzajúcom alebo zapadajúcom slnku. Súčasne musí byť dostatočná tma a obloha musí byť čistá a jasná.

V tomto roku prvé nočné svietiace oblaky na Slovensku spozorovali už 6. júna. Aj keď sa ich sezóna nateraz chýli ku koncu, milovníci nočnej oblohy nemusia zúfať.

Ešte stále je možné zhliadnuť kométu Neowise, ktorú odborníci už teraz považujú za najkrajšiu v tomto storočí. Okrem nej môžeme nad hlavami uvidieť aj planéty ako Jupiter, Saturn, Mars, Neptún, Urán, Venušu či Merkúr.

Najnovšie správy