Sezóna tajfúnov 2020 začína: Jeden z nich už mieri na Filipíny

14.05.2020 o 18:37 - Filipíny - Veronika Salayová
  • Článok

Sezóna tajfúnov 2020 v západnom Pacifiku sa práve začína. Prvý tajfún tohtoročnej sezóny má namierené na Filipínske ostrovy. 

Sezóna tajfúnov 2020 začína: Jeden z nich už mieri na Filipíny
Foto: CNN

Prvý tajfún sezóny v západnom Pacifiku dostal názov Vongfong. V predchádzajúcich dňoch veľmi rýchlo rozvíjal a stal sa reálnou hrozbou pre Filipínske ostrovy.

Do východnej oblasti Filipín, do oblasti severného Samaru, tajfún už dnes popoludní priniesol intenzívne dažde a silný vietor, ktorý zničil niekoľko domov a vyvrátil stromy. 

Po zasiahnutí oblasti východného Bicolu vo štvrtok v noci miestneho času si tajfún zachová väčšinu svojej sily a v piatok večer sa presunie do severovýchodného Luzonu, čo je najľudnatejší ostrov na Filipínach. 

„Je možné, že stred búrky zostane na otvorenom mori,“ povedal meteorológ CNN Tom Sater. „Nie je to veľká šanca, ale ak sa prognóza posunie iba o 50 kilometrov na východ, to najhoršie v podobe silného vetra ostane v pobrežných vodách,“ doplnil.

Zdroj: CNN
Trasa tajfúnu Vongfong. Zdroj: CNN

Tajfún prinesie silný vietor a mnoho zrážok. Spadnúť môže od 100 do 250 mm, a to najmä do regiónov Visayas a Bicol, kde hrozia bleskové záplavy. 

Úrady už začali s evakuáciou obyvateľov. Vysťahovanie približne 200-tisíc ľudí je sťažené obmedzeniami kvôli pandémii koronavírusu. Provinčné úrady zápasia s logistickými a kapacitnými problémami.

Najnovšie správy