Sibírsky vzduch prinesie silné mrazy. Východ zasiahne fujavica.

Článok
Zima k nám prišla len nedávno a už sa chystá udrieť v plnej sile. Slovensko najbližšie dni potrápia silné mrazy a problémy bude robiť aj sneženie.
Nasledujúce dni nás čaká poriadne zimné počasie. Nad Ruskom sa nachádza tlaková výš po okraji ktorej sa do našej oblasti od severovýchodu prepadne studený vzduch až zo Sibíri. Vďaka tomu budú teploty na našom území klesať až na dvojciferné hodnoty.
Okrem tohto faktu počasie na našom území ovplyvní prehlbujúca sa tlaková níž nad Jadranom, ktorá sa v priebehu víkendu začne presúvať cez Balkán, ďalej na severovýchod a prinesie sneženie na naše územie.

V piatok bude na našom území prevládať zamračené počasie. Oblasti severozápadného a západného Slovenska však už budú ovplyvňovať zrážky. Počítajte tu preto so slabým snežením, pri ktorom však veľa snehu nenapadne. Maximálne pripadne do 3 cm.

V noci na sobotu príde k citeľnej zmene počasia. Tlaková níž prinesie výrazné zrážkové pole nad Balkán, Maďarsko a Ukrajinu a svojím okrajom zasiahne aj východné Slovensko. V noci tak začne na východe postupne snežiť, pričom sneženie predovšetkým na krajnom východe prejde do trvalejšieho charakteru. Sneženie by tu malo ustávať až v priebehu nedele. Počas víkendu predpokladáme, že na východnom Slovensku napadne do 4 cm nového snehu, ale na krajnom východe až do 15 cm čerstvého snehu.
Aby toho nebolo málo, tak sa na východe pridá silný severný vietor, ktorý bude v nárazoch fúkať predovšetkým vo Východoslovenskej nížine. Na cestách sa tak bude komplikovať doprava vplyvom vytvárajúcich sa snehových jazykov.

Na zvyšku územia však sneženie nehrozí, pretože tu počasie prevezme pod svoj patronát tlaková výš od severu. Na západnom a strednom Slovensku tak zavládne prevažne jasné až polojasné počasie.

Celé naše územie však zasiahnú silné mrazy. Už v noci na sobotu môže nočná teplota poklesnúť na -4 až -9°C. V severnej a vo východnej polovici územia však teplota poklesne až na -15°C. V sobotu počas dňa sa maximálna denná teplota dostane len na -5 až +1°C, ale na severe bude len -11 až -5°C. Noc na nedeľu bude ešte chladnejšia a teploty môžu aj na západe klesať na úroveň okolo -10°C.
V porovnaní so susednými krajinami však bude na našom území relatívne ,,teplo,,. Na severovýchode Poľska bude totiž teplota klesať až na mrazivých -25°C a v samotnej Varšave sa očakáva teplota na úrovni okolo -17°C.
img