Sieť Starlink poskytne globálne pokrytie už túto jeseň

22.06.2021 o 16:25 - Veronika Salayová

Starlink, satelitná internetová jednotka spoločnosti SpaceX od Elona Muska, očakáva, že bude schopná poskytnúť nepretržité globálne pokrytie zhruba od septembra tohto roka.

Sieť Starlink poskytne globálne pokrytie už túto jeseň
Ilustračné. Foto: SpaceX

Starlink spadá pod súkromnú vesmírnu spoločnosť SpaceX amerického podnikateľa Elona Muska. Dnes na tlačovej konferencii spoločnosť oznámila, že v septembri bude sfinalizované pokrytie okolo celej Zeme, informuje Reuters.

„Úspešne sme vypustili približne 1 800 satelitov a keď sa všetky satelity dostanú na svoju prevádzkovú obežnú dráhu, budeme mať nepretržité celosvetové pokrytie,“ uviedla riaditeľka Shotwellová na konferencii s tým, že by sa tak malo stať už v septembri tohto roka. 

Spoločnosť bude však ešte potrebovať povolenie regulačných úradov, aby mohla poskytovať internet v jednotlivých krajinách. „Potom však musíme vykonať regulačné opatrenia, aby sme mohli ísť do každej krajiny a získať povolenie na poskytovanie telekomunikačných služieb,“ dodala riaditeľka na online konferencii.

Dopyt je veľký

Služby v skúšobnom režime teraz Starlink poskytuje v 11 krajinách sveta. Spoločnosť Starlink plánuje rozmiestniť spolu 12-tisíc satelitov za približne 10 miliárd dolárov. 

V máji Musk uviedol, že satelitná sieť obiehajúca okolo Zeme získala viac ako 500 000 predobjednávok za svoju internetovú službu a nepredpokladá žiadne technické problémy.

Americká Federálna komunikačná komisia tento rok schválila plán spoločnosti SpaceX na rozmiestnenie niektorých satelitov Starlink na nižšej obežnej dráhe Zeme, ako bolo plánované, aby poskytovali vysokorýchlostné širokopásmové internetové služby ľuďom, ktorí v súčasnosti nemajú k nemu prístup.