Silná búrka zasiahla východ. Prešov zaplavila voda

15.07.2021 o 15:14 - Veronika Salayová

Dnešné búrky neobišli ani východ Slovenska. Voda zaliala centrum Prešova, kde sa ulicami valila voda. 

Silná búrka zasiahla východ. Prešov zaplavila voda
Prešov. Erika Ejka

Od včerajšieho dňa je na našom území búrlivo. Noc priniesla nebezpečný vietor, ktorý páchal škody v podobe popadaných stromov. Bez elektriny sa tak ráno ocitlo niekoľko tisíc domácností, vlaky buď nepremávali, ale meškali aj stovky minút. 

Na strednom Slovensku sa však situácia začala predpoludním upokojovať, zatiaľ, čo búrky smerovali viac na východ nášho územia.

Prepadla sa časť vozovky

Búrky sa sformovali do jednej línie a zintenzívnili, pričom produkovali veľmi silné blesky a priniesli množstvo vody. 

Prešov sa za krátky čas ocitol pod vodou. Na cestách a chodníkov sa kumulovalo množstvo vody, čo komplikovalo najmä cestnú dopravu. Motoristi sa doslova brodili vodou.

Na ulici Arm. gen. Svobodu, kde prebiehali práce na údržbe cestnej komunikácie, pri oprave výtlku zistili, že je prepadnuté podložie vozovky, ktorého stav v krátkom čase zhoršil intenzívny dážď. 

Okolo 13.00 hod. došlo v Prešove aj k výpadku elektrického prúdu, v dôsledku čoho nepremávali trolejbusové linky. V premávke boli nasadené záložné vozidlá, avšak tento problém sa už odstránil.

Búrky budú slabnúť

Dnešok bol aj mimoriadne bohatý na bleskové výboje. Počas búrok udrelo vyše 21-tisíc bleskov. Búrky taktiež priniesli pomerne vysoké úhrny zrážok. Na strednom Slovensku spadlo na viacerých miestach vyše 50 mm zrážok, na východe vyše 30 mm, no prší naďalej, čiže toto číslo zrejme ešte porastie. 

Zdroj: blesky.bourky.cz
Zdroj: blesky.bourky.cz
 
Aktuálne je našom území stále búrlivo. Búrky sa pomaly presúvajú ďalej na východ na studenom fronte a pomaly budú slabnúť.