Silné búrky a tornádo: Tropická cyklóna Alpha zasiahla Portugalsko.

19.09.2020 o 09:27 - Veronika Andrejková
  • Článok

Najvýchodnejšia tropická cyklóna v Atlantiku počas noci zasiahla Pyrenejský polostrov. Priniesla silný vietor, búrky a tornáda.

Silné búrky a tornádo: Tropická cyklóna Alpha zasiahla Portugalsko.
zdroj: NASA

Pre pomenovania pre tropické cyklóny, búrky a hurikány v Atlantickom oceány už tento rok vyčerpali celú abecedu. A to sme ešte len v polovici sezóny. Nová búrka Alpha vznikla v najvýchodnejšej časti Atlantiku a zasiahla Portugalsko a Španielsko.

Keďže cesta Alphy ponad oceán bola krátka, krátke bude aj jej trvanie po prechode nad pevninu. Napriek tomu už stihla vytvoriť aspoň jedno tornádo a silné búrky. 

Pohybuje sa rýchlosťou 28 km/h po západnej časti Pyrenejského polostrova. Najsilnejšia je v Portugalsku, počas nasledujúcich hodín postúpi nad Španielsko, ale už v miernejšej forme.

Očakávaná maximálna rýchlosť vetra by mala byť okolo 86 km/h a priniesť by mala do 50 mm zrážok, lokálne však môže napršať aj do 80 mm zrážok. Tie môžu spôsobiť na niektorých miestach povodne.

Keďže sa mená podľa latinskej abecedy už minuli, NOAA začala používať písmená abecedy gréckej. Ďalšia potenciálne silné búrky s možnosťou zosilnenia na hurikán sa ďalej vytvárajú. 

Najnovšie správy