Silné búrky dnes potrápia Európu. Ich zvyšky ovplyvnia večer aj naše územie

22.06.2022 o 11:02 - Peter Minárik

Našu oblasť dnes potrápia silné búrky. Očakávajú sa hneď v niekoľkých krajinách Európy a pravdepodobne dnes budú opäť páchať aj materiálne škody. Nášmu územiu sa tie najsilnejšie búrky vyhnú, no počasie predsalen čiastočne ovplyvnia aj u nás.

Silné búrky dnes potrápia Európu. Ich zvyšky ovplyvnia večer aj naše územie
Tomáš Janega

Na našom území dnes prevláda prevažne jasné až polojasné počasie a takto to zostane po zvyšku dňa. Teploty budú z minúty na minútu stúpať a dostanú sa až k hranici +30 °C. Počasie totiž na Slovensku ovplyvňuje tlaková výš, ktorej stred sa nachádza priamo nad Vysokými Tatrami. Zabráni tak postupu akémukoľvek frontu, či tlakovej níži.

Oveľa horšie počasie však panuje v Európe, kde sa nachádza brázda nižšieho tlaku vzduchu a súčasne sa sem dostáva veľmi teplý vzduch od juhu. V priebehu dnešného dňa sa bude táto vzduchová hmota labilizovať a v nej začnú vznikať silné búrky.

Tie sa dnes očakávajú od Atlantiku cez celú alpskú oblasť a následne sa stočia smerom cez Slovinsko a Maďarsko nad Balkán, kde budú vystrájať až do skorých ranných hodín.

Hrozia krúpy a prívalové zrážky

Vo Francúzsku sa dnes očakávajú búrky, ktorých najnebezpečnejším sprievodným javom budú prívalové zrážky. Následne sa výrazná búrková činnosť presunie nad oblasť Álp, kde sa očakáva, že budú búrky sprevádzané okrem lejakov aj silným nárazovým vetrom, či krúpami.

Pred silnými búrkami, ktoré dnes čakajú mnohé oblasti Európy varuje aj meteorologická služba Estofex. Druhý stupeň varovania platí v mnohých častiach Európy.

zdroj: Estofex
zdroj: Estofex

Počasie sa zhorší aj na Slovensku

V priebehu popoludnia sa očakáva vznik búrkovej činnosti aj nad Alpami a nad Rakúskom. S pribúdajúcimi hodinami sa k večeru začne vytvárať výrazné pole búrok a dažďa, ktorá sa následne začne presúvať smerom k východu.

Toto pole sa dostane k našim západným hraniciam, kde sa stočí smerom k juhovýchodu a začne postupovať nad Maďarsko. Tu by búrky mali počas prvej polovice noci nabrať na sile a problémy sa očakávajú predovšetkým v západnom Maďarsku. V ranných hodinách zaniknú búrky nad Balkánom.

Keďže zrážkové pole sa tesne pred našimi hranicami začne stáčať z Rakúska nad Maďarsko, tak nás by aktuálne malo toto zrážkové pole zasiahnuť len okrajom. V prvej polovici noci bude možné pozorovať zo západného Slovenska blýskavicu. Búrky sa budú vyskytovať nad Maďarskom a nad Rakúskom.

Zrážkové pole nás zasiahne len okrajom a to predovšetkým okres Bratislava, Dunajská Streda a čiastočne Komárno, kde sa však búrky zatiaľ neočakávajú, no pravdepodobný je nočný slabší dážď, ktorý by mal prísť po 21:00.