Silné búrky sa už formujú a mieria k Slovensku. Prinášajú prvé škody.

25.07.2021 o 18:22 - Peter Minárik

Nad Rakúskom to v týchto chvíľach všetko začína. Extrémne búrky, pred ktorými platia najvyššie výstražné stupne sa začínajú formovať a mieria smerom k nášmu územiu.

Silné búrky sa už formujú a mieria k Slovensku. Prinášajú prvé škody.

V našej oblasti začínajú vystrájať prvé búrky, ktoré sa formujú a budú mať výrazný dopad na charakter počasia počas nadchádzajúcich hodín na našom území.

Intenzívne búrky začínajú páchať prvé škody a v nadchádzajúcich hodinách to nebude iné. Rizikom budú práve prívalové zrážky a extrémne veľké krúpy.

Prvé problémy vo Švajčiarsku

Veľmi silné búrky už krátko popoludní zasiahli Švajčiarsko, kde narobili prvé materiálne škody. Extrémne búrky sa vyskytli predovšetkým v oblasti Wolhusenu a Luzernu, kde búrky priniesli prívalové zrážky.

Vplyvom výdatných zrážok sa mnohými oblasťami hnala prívalová povodeň, ktorá páchala materiálne škody. Narušená je železničná aj cestná doprava. Búrky zaplavili aj časť diaľnice A14, ktorá je aktuálne nezjazdná. Silné búrky si však napriek veľkým škodám podľa predbežných informácii nevyžiadali zranenia ani obete na životoch.

Búrková línia sa formuje v Rakúsku

Pre nás aktuálne najpodstatnejšie je sledovať vývoj situácie v oblasti Rakúska. Tu na severnom úpätí Álp začali vznikať silné búrky, ktoré sú sprevádzané prívalovými zrážkami a ojedinele aj krúpami, pričom táto búrková línia sa aktuálne rozširuje. Tiahne sa od Álp cez severozápadné Rakúsko až nad južné Česko.

aktuálna blesková aktivita Blitzortung
aktuálna blesková aktivita BlitzortungOčakáva sa, že táto búrková línia sa bude v nadchádzajúcich desiatkach minút aj naďalej rozširovať a postupne zamieri k mestu Linz a severným Rakúskom sa bude presúvať nad Česko smerom k nášmu územiu.

Búrky dorazia večer

Už v týchto chvíľach sa nad západné Slovensko nasúva oblačnosť, ktorá súvisí s búrkovou oblačnosťou nad východnými Alpami. Prvé búrky by mohli vzniknúť po 19:00, ale to najhlavnejšie príde pred polnocou.

Búrkový systém z Rakúska sa bude rozširovať cez Viedenskú panvu smerom nad Slovensko a tie najintenzívnejšie búrky zasiahnu Slovensko medzi 22:00 až 02:00.

Búrky budú sprevádzané prívalovými lejakmi a vysokou bleskovou aktivitou. Na čele búrok aj zosilnie vietor. Počas noci sa postupne búrky presunú nad ďalšie oblasti nášho územia. Búrkoví situáciu sledujeme ONLINE a priebežný report môžete sledovať TU.